Allah-âlem ilişkisinin somut tezâhürleri
  1. Tez No: 211272
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalısmamızın amacı, Allah'ın âlem ve insanlarla olan iliskisinin nasıl olduguna Kur'ân baglamında ısık tutmaktır. Bu dogrultuda çalısmamız, iki bölümden olusmustur. Birinci bölümde bu iliskinin âyetlerde ifadesini bulan fiillerin, sözlük ve kavram anlamlarını verip, Allah-Âlem iliskisi ve Allah-nsan iliskisinin olumlu ve olumsuz yönlerine degindik. kinci bölümde ise Allah-Âlem ve Allah-nsan iliskisinin somut olarak algılanabilen yönünü Kur'ân merkezli olarak ele alıp nasıl gerçeklestigini vermeye çalıstık.
Özet (Çeviri)
Our aim is to explain the relationship between God-Universe and God?Human begins. From this point of view, our study is made up of two parts. In the first part we give the positive and negative relationships regarding God? Universe and God?Human begins by giving concept and dictionary meanings of the subject on the basis of Koran verses. In the second part, taking Koran as our principle source, we tried explain the relationship of God?Universe and God-Human beings according to the facts and sensations which can be perceived concretely.