Sivas'ta yoksulluk
Poverty in Sivas
- Tez No: 211274
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYNET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Sivas'ta yoksulluk sorununun boyutları, yoksulların Avrupa Birliği bağlamında küreselleşme olgusuna bakışları ele alınmaktadır. Örneklem grubu Sivas il merkezinde yaşayan yoksullarla sınırlandırılmıştır. Sivas il merkezi evreninde, her bir mahalleden olmak üzere 1595 aile reisine anket uygulanmıştır. Bu çerçevede Sivas'ta yaşayan yoksulların; yaş, cinsiyet, gelir gider durumları araştırılmış, Avrupa Birliği'ne ve geleceğe bakış açıları değerlendirilmiştir. Özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde varlığını ve buna bağlı olarak olumsuz etkilerini hissettiren küreselleşme olgusunun yoksulluk sorununa etkileri araştırılmıştır. Küreselleşme salt olarak yoksulluk nedeni değildir. Gelişmiş ülkeler için zenginleşme nedeni olabilirken, az gelişmiş ülkeler için yoksullaştırma tehdidini de barındırmaktadır. Dünya Bankası, IMF gibi uluslararası finans kuruluşlarının az gelişmiş ülkelere yönelik politikaları yoksulluğun artmasına neden olmuştur. Devlet, küçülmekle birlikte, sosyal olmaktan uzaklaşmış, bu da yoksulluğu artıran etkenlerden biri haline gelmiştir. Yoksulların; küreselleşmenin etkilerinden olumsuz olarak etkilendiği, akraba, komşu gibi formal olmayan geleneksel yardımlaşma şekillerinin de günden güne zayıfladığı, bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dimensions of poverty in Sivas, and the views of the poor about the concept of globalization in the context of European Union have been studied. The sample has been restricted to the poor living in the city center of Sivas. In the total field under survey, the survey has been applied to 1595 chiefs of the family, every one of whom is from a different quarter. In this context, the age, gender and receipts and expenses of the poor living in Sivas have been investigated, and their point of view about the future and European Union has been evaluated. The effects of the concept of globalization, which made its existence and thus its negative sides felt especially in the last quarter 20th century, on the problem of poverty have been studied. Globalization is not solely the reason of the poverty. It may be the reason of getting richer for developed countries. The policies of some international financial institutions such as IMF and The World Bank against underdeveloped countries have caused the poverty to increase. As the state got smaller, it backed out of being a social state and this situation has turned into one of the data that the poor have been negatively affected from the negative sides of globalization, and the conventional solidarities such as the solidarity among the neighbours have been getting week day by day.