Hacı Bektaş-i Veli'nin düşünce dünyası
Mindworld of Hacı Bektaş-i Veli
  1. Tez No: 211276
  2. Yazar: FAİK ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hacı Bektâs-ı Velî, yasadıgı XIII. yüzyıldan günümüze kadar, gerek sahsiyeti ve buna baglı olarak tesekkül eden menkıbeler, gerekse fikirleri ve fikirlerinin islendigi eserleri ile Türk insanının gönlünde taht kurmus, yüzlerce yıllık kültür tarihi içinde, özellikle inanç dünyamızda düsünceleriyle kendini sürekli hissettirmis ve gelecege ait pek çok önemli mesajlar vermistir. Hayatı ve eserleri inanma sekli ve düsünce yapısı yorumlanırken, çogu kez taraflı olarak verilen bazı bilgiler Hacı Bektâs-ı Veli'yi, hayatı, eserleri ve düsüncesi bakımından daha iyi ögrenme ve anlama ihtiyacını dogurmustur. Düsüncesini daha iyi anlatmak için hazırladıgım bu tez; bir giris, iki bölüm, sonuç ve kaynakçadan olusmustur. Birinci bölümde, hayatı kisiligi ve eserleri konusu islenmistir. kinci bölüm ise, tezimi açıklayan bölümdür. Bu bölüm üç alt baslıkta incelenmistir; Ahlâkî görüsleri, tikâdi görüsleri ve badet anlayısı. Sonuç kısmında ise tezin özetini verilerek, varılmak istenen sonuç ortaya konmustur. Kısaca bazı çevrelerce bilinen Hacı Bektas ile Ehl-i Sünnet anlayısının bildigi Hacı Bektas'ı karsılastırmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
From XIII. Century he lived to now, both his personality, tales, opinions and works conquered hearts of people. Within our history of cultere is hundreds of year, especially in our mindworld he made his felt permanently and gave a great many important and valuable messages. When his life, works, form of believing and structure of mind were interpreted usually the information was given sidely and acting emotionally.This situation caused need of understanding and learning his mind or thought better. The thesis which is prepared to explain Hacı Bektashi Veli?s mind better, composed of introduction, two chapters, conclusion and bibliography. At first chapter, the life of Hacı Bektashi Veli, his personality and his works are considered. The second chapter is explaning the main points of the thesis. This chapter includes three sub-headings ; his moral, convictional opinions and mind of worship. n conclision section, by summarizing the thesis, the conclusion which is wanted to reach, expressed clearly. Shortly it was tried to compare Hacı Bektashi is known by some authorites with Sünni Muslims know Hacı Bektashi Veli.