Hacı Bektaş-ı Veli'nin din tasavvuru
Hacı Bektaş-ı Veli's conception of religion
- Tez No: 228122
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hacı Bektaş Veli'nin din tasavvuru adlı çalışmamız; giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında; araştırmanın amacı, metodu ve kaynakları belirtildikten sonra Hacı Bektaş Veli'nin hayatı ve eserleri hakkında kısa bir bilgi verilmektedir.Birinci bölümde, Hacı Bektaş Veli'nin genel düşünce yapısı incelenmiştir. Bunun için de Bektaşiliğin ilk dönemi, tarihsel süreç içinde geçirdiği değişimler ve Hacı Bektaş Veli düşüncesinin önemli kavramları ele alınmaktadır. Bu kısımda özellikle ?dört kapı kırk makam? anlayışının ele alınması önemlidir. Hacı Bektaş Veli ile ilgilenen günümüz araştırmacılarının farklı yorumlarına da yer verilmektedir.Ikinci bölüm çalışmanın asıl önemli ve özgün kısmını oluşturmaktadır. Çünkü daha önceki Hacı Bektaş Veli araştırmalarından farklı olarak konuyu bir din felsefesi problemi olarak ele alır. Din felsefesinin problemlerinden yola çıkarak Hacı Bektaş Veli düşüncesini inceler. İman, vahiy, Tanrı, ve dini kimlik meseleleri bu bölümü şekillendiren önemli problemlerdir. Bu çalışmanın asıl hedefi de bu konuya felsefi bir bakış açısı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
This paper, ?Haci Bektas Veli?s conception of religion?, is composed of introduction, two main sections and conclusion. In the introduction, besides the purpose, methods and resources of the research, a brief information is provided on the life and the works of Haci Bektas Veli.In the first main section, the general mindset of Haci Bekas Veli is investigated. For this purpose, it is important to consider the early period of bektasilik, the evolutions it has gone through in the course of history, and the significant concepts in the thinking of Haci Bektas Veli. It is especially worthwhile to note the understanding of ?four gates forty makams? in this section. Moreover, different views also are included from contemporary researchers who studied Haci Bektas Veli.The second section embodies the most important and distinctive part of the paper. This, unlike past researches on Haci Bektas Veli, is due to looking at the topic as a matter of religious philosophy. The section starts out with the problems of religious philosophy to examine the Haci Bektas Veli thinking. The issues of faith, revelation, God and religious identity are important problems that make up this section. The main purpose of the paper is to provide a philosophical perspective to this topic.