Nakşi Ali Akkirmani'nin tasavvufi düşüncesi
Nakşi Ali Akkirmani's sufi idea
- Tez No: 211279
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmanın konusu Naksî Ali Akkirmânî'nin tasavvufî görüsleridir. Çalısmamız iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölümün konusu Akkirmânî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölüm ise tasavvufî görüsleri hakkındadır. Naksî Ali Akkirmânî XVII. yüzyılda yasamıs bir sûfî-sâirdir. Divrigide dogmus olmasına ragmen Akkirmanda vefat ettiginden dolayı Akkirmânî diye bilinir. Kendisi Halvetiye tarikatının Ramazaniye koluna mensup bir seyhdir. O, tasavvuf içerikli kitaplar yazmak ve insan-ı kâmil namzetleri yetistirmek sûretiyle toplumuna hizmet etmistir. Yazarımızın bütün çalısmalarının konusu tasavvuf üzerinedir. Fakat biz ne tasavvufî eserlerde ne de klasik kitaplarda yazarımız hakkında yeterli bir bilgi bulamamaktayız. Onun siirlerini inceledigimizde Yunus tarzı siirler yazdıgını görmekteyiz.. Mutasavvıfımız siirlerinde sade bir yöntem ve ögretici metot kullanmıstır. Akkirmânî seriatla tarikat arasında dengeyi iyi kurmustur. Kendisi seriata önem vermis ve mutedil bir tasavvufî anlayısa sahip olmustur. Mutasavvıfımız seriatı hakikata ulasmanın ilk adımı kabul etmis ve seriatsız tarikat olamayacagını söylemistir. O, bu müteserri tarafının yanında Hallac ve Bayezid gibi sûfiîlerin hak yolda oldugunu kabul etmistir. Ona göre seyh dinin emirlerini mükemmel bir sekilde uygulayan, tarikat adabına riayet eden, ilim ve irfan sahibi bir kisidir. Mürid ise sûrete, zâhire deger vermeyen, kâinattaki varlıkların fânî yüzünün, geçici güzelliginin farkında olan,. kulluk vazifelerini tam mânâsıyla yerine getirmeye çalısan kisidir. Mutasavvıfımızın seyr u sülûk hakkındaki düsünceleri bir kisinin mükemmel bir insan olmak istediginde takip etmesi gereken adımları gösterir. Akkirmânî, tasavvuf felsefesinde ilme önem vermis, ilmin vehbî yönünü islemistir. O, insan ruhuna ve bu ruhun ilâhî yönüne dikkat çekmistir Sûfîmizin tasavvufî düsüncesinin temel tası ilâhî asktır. lâhî ask onun düsüncelerinde ön plandadır. Akkirmânî bütün bu özellikleriyle samimiyet dolu bir slam mutasavvıfıdır. O, felsefi planda vahdet-i vücud düsüncesini benimsemistir.
Özet (Çeviri)
The theme of this work is Nakshi Ali Akkirmani?s mistic view and consists of two chapters and a outcome: The topic of the first chapter is on his life and his productions. The second cahapter is on his mistical views. And the last part is the result. Nakhsi Ali Akkirmani is a sufi-poet who lived in the XVII?th period. He is known as Akkirmani because of he died in Akkirman in spite of he has born in Divrigi. He is a sheikh of the Ramazaniye fraction of the Halvetiyyah order. He has served his society as educating perfect human and with his books on misticism. All of our outhor?s achivements are on mysticism. But we can?t find sufficient information on our outhor no in mystycal nor in classical books. f we examine his poems we can see a similarity to Yunus. Our sufy has exercised a simple manner in his peoms and he used didactical methods. Akkirmani has founded the balance between the shariah and tariqah. He was giving importance to the sharia and his sufystical view was a moderate view. Our sufy has eccepted the sharia as the first step to rich the haqiqa and said that can?t be tariqa without the shariah. When he was a lawful person at the same time he accepted the mystics like Hallach and Bayezid on the truth path. In his opinion the sheikh is a person has knowledge and wisdom who implements perfectly the directions of the religion, conforms to the principals of the order. The member of the order is who gives up his willilng to the spiritual teacher on his hard way which he wants to follow. He is the person who tries to find the path of Haqq.His opinion on the stages of the spirit and the characteristic of his life shows the steps which a human must follow when he wants to get a perfect one. Akkirmani has given importance to the knowledge in his philosophy and tried on the donatical face of the knowledge. He has called attention on the spirit of the human and the divine aspect of this spirit. The foundation stone of our sufy?s phylosophy is the passion of Allah. The passion of Allah is on the foreground of his thoughts. Akkirmani whit all these caracteristics is an slamic sufy who full of sincerity. He has accepted the panteism on the phylosophycal area.