Çorum ilinde yaşayan aleviler üzerine bir araştırma
A research on alawis life in Çorum city center
- Tez No: 211280
- Danışmanlar: PROF. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Alevilik olgusu, ortaya çıktıgı dönemden itibaren toplumsal hayatta hep önemli bir yere sahip olmustur. Farklı sekillerde algılanan Alevilik, kimi zaman bir yasam biçimi,kimi zaman da bir inanç sistemi olarak kabul edilmistir. Bu çalısmada amaç, Alevilik hakkında genel bilgiler vermek ve Çorum ilinde yasayan Alevilerin, gelenek görenekleri, hukuk düzenleri, ahlak anlayısları ve bir ibadet biçimi olarak kabul ettikleri Cem törenleri vb. hakkında bilgi vermektir. Arastırmada kullanılan temel yöntem bilimsel yöntemlerdir. Kullanılan görüsme, gözlem ve anket gibi tekniklerle de daha net bilgiler elde edilmistir. Bu sayede elde edilen bilgilerde tamamen bilimseldir. Arastırmanın sonucunda ise istenilen amaca ulasılmıstır. Çorum da yasayan Aleviler, tüm yönleriyle ele alınmıs, kültürel yapıları ve hayata bakıs açıları ortaya konulmustur. Bir kimlik olarak kabuk edilen Alevilik, bir çok yörede oldugu gibi Çorum da da varlıgını devam ettirmekte ve toplumsal hayatın bir parçası olmaktadır. Anahtar kelimeler : Kültür, Alevilik, Mezhep, Kimlik, Farklılık
Özet (Çeviri)
Alawiism has always had an important place in social life since the period it appeared. Alawiism which has been perceived in different ways, has been accepted sometimes as a way of life and sometimes as a system of religious belief. The pupose of this work is give general information about Alawiism, to give information about customs and traditions, law regime, undersanting of moral, of Alawis living in Çorum and the ceremony cem which they chose it as a way of worship. The basic method in this research is scientific method. More specific informations are gathered by the help of technics like observation, interview and inguiry. So all the information which are obtanied are also scientific. Result of the research has reached its object. In this research Alawis living in Çorum has been studied in allways and their culture, their point of view for life has been exposed. Alawiism which is accepted as an identity, has continued its existence in Çorum as in many places and has been a part of social life. Key words : Culture, Alawiism, Sect, Identity, Difference