Türkiye'de sosyolojinin gelişiminde dergilerin rolü ve önemi: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi
The place and importance of periodical in the development of sociology in Turkey: Sociological Review of Istanbul University
- Tez No: 211284
- Danışmanlar: PROF.DR. H. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, Türkiye'de sosyolojinin gelismesinde dergilerin yerini ve önemini saptamaktır. Dergiler sosyoloji arastırmaları açısından zengin bir veri kaynağıdır. Buna karsın, Türkiye'de sosyolojinin gelismesinde özel bir yere sahip olan dergiler yeterince değerlendirilebilmis değildir. Halbuki, ilk sosyoloji metinleri dergiler aracılığıyla aktarılmıstır. Bu çalısmada, öncelikle, Türkiye'de dergilerin ve sosyolojinin gelismesine zemin olusturan Batıcılasma süreci ele alınmıstır. Türkiye'de dergiler ve sosyoloji, Batıcılasma sürecinde ortaya çıkmıstır. Sosyoloji, Batıcılasma sürecine bilimsel bir dayanak olusturmak amacıyla ülkeye aktarılmıstır. Türkiye'de Sosyolojinin Gelismesinde Dergilerin Yeri Ve Önemi: ?stanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi baslıklı bu çalısma dört temel bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Tanzimat'tan günümüze dergilerin çesitli düsünsel-siyasal akımların ve sosyolojinin yaygınlasmasında oynadığı rol ele alınmıstır. ?kinci bölümde, Türkiye'de sosyoloji geleneğini baslatan, ?çtimaiyat Mecmuası'nın 1917 yılında yayınlanan sayılarındaki makaleler incelenmistir. Üçüncü bölüm, ?çtimaiyat Mecmuası'nın devamı olan ve 1942-1968 yılları arasında yayınlanan Sosyoloji Dergisi'ndeki yazıları kapsamaktadır. Bu serinin devamı olarak 1989'da tekrar yayınlanmaya baslayan ve bugün de yayınlanmakta olan Sosyoloji Dergisi'ndeki yazıların incelenmesi dördüncü bölümü olusturmaktadır. ?stanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi, sosyoloji alanında Türkiye'de yayınlanan en eski ve en köklü dergidir. Türkiye'de sosyolojinin gelisme özellikleri ve eğilimlerinin saptanabilmesi için Sosyoloji Dergisi önemli bir olanak sunmaktadır. Türkiye'de sosyoloji konjonktürel gelismelerden önemli ölçüde etkilenmistir. Bu gelismeleri Sosyoloji Dergisi net bir sekilde yansıtmaktadır. 1917 tarihinde yayınlanan ?çtimaiyat Mecmuası-1. Dizi, Durkheim-Gökalp çizgisinde gelisen bir sosyoloji aracılığıyla toplum sorunlarına cevap vermeye çalısmıstır. Bu çizgi ağırlığını 1940'lı yıllara kadar sürdürmüstür. 1942-1968 yılları arasında yayınlanan Sosyoloji Dergisi-2. Dizi, eklektik ve plüralist bir yaklasımla her türlü sosyoloji anlayısına kapı aralamıstır. Bir yandan geleneksel sosyolojinin etkisini devam ettirirken diğer yandan Anglo-Sakson bilim anlayısını Türkiye'de yerlestirmeye çalısmıstır. 1989'da tekrar yayınlanmaya baslanan Sosyoloji Dergisi-3. Dizi ise, Batı kaynaklı bir sosyolojinin Türkiye'nin sorunlarını çözmekte yetersiz kalacağı iddiasıyla aktarmacılıktan vazgeçerek yerli sosyolojiyi anlayısını yerlestirmeye çalısmıstır. Türkiye'de Sosyolojinin Gelismesinde Dergilerin Yeri Ve Önemi: ?stanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi baslıklı çalısmanın sonuç ve değerlendirme kısmında ise, dört bölümde elde edilen bulgular, ileri sürülen görüsler, diziler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the place and importance of periodicals in the development of sociology in Turkey. Periodicals are rich sources of data for sociological researhes. In spite of this fact, a sufficient evaluation of periodicals which occupy a special place in the development of sociology in Turkey could not be achieved. However, the first sociological texts were transmitted by means of periodicals. In this study the primary objective is to examine and clarify the process of Westernization which provided the ground for the development of the publication of periodicals and sociological texts. Both the relavent periodicals and sociology in Turkey emerged out of the process of Westernization. Sociology was transferred to this country with the aim of establishing a scientific foothold for Westernization. The Place And Importance Of Periodicals In The Development Of Sociology In Turkey: Sociological Review of Istanbul University. Our examination of the periodical entitled Sosyoloji Dergisi (Sociological Review) consists of four parts. In the first part, the role played by periodicals in the expansion of various intellectual-political movements and of sociology from Tanzimat times to our day is investigated. In the second part, the examination is concerned with the issues of ?çtimaiyat Mecmuası (Sociology Magazine) published in 1917, which started the tradition of sociology in Turkey. The third part covers the period from 1942 to 1968, when articles of the Sociological Review, the continuation of the Sociology Magazine, were published. The fourth part is devoted to the investigation of articles in the Sociological Review, which began to be published again in 1989 as a continuation of this series. The Sociological Review of the Istanbul University has the oldest and most rooted tradition among the sociolgy periodicals published in Turkey. The Sociological Review provides a significant potential for the study and establishment of the developmental characteristics of and tendencies in sociology in Turkey. Sociolgical studies in Turkey were influenced at a significant degree by conjectural conditions and developments. The Sociological Review reflects these developments clearly. The Sociology Magazine-1.Series, published in 1917, attempted, by means of a sociology developing through the Durkheim-Gökalp line of thought, to give solutions to the then existing problems of society. This line carried its weight until the 1940s. The Sociological Review-2.Series, published between 1942-1968, with an eclectical and pluralist approach opened the doors to all kinds of sociological thinking. While preserving the influence of traditional sociology, it also tried to infuse and place the Anglo-Saxon conception of sociology in Turkey. And the Sociological Review-3.Series, which began re-publication in 1989, pursued the argument that the transference of ideas from a sociology with a Western origin shall always remain insufficient and inadequate for the solution of problems in Turkey and proceeded to cultivate a sociological thought peculiar to this country. In the conclusion and evaluation chapters of this dissertation entitled ?The Place And Importance Of Periodicals In The Development Of Sociology In Turkey: Sociological Review Of Istanbul University? the findings, arguments, differences and similarities in the Series are evaluated.