Üniversitelerde halkla ilişkiler faaliyetleri ve bir uygulama
Public relations in univercities and a practice
  1. Tez No: 211285
  2. Yazar: UĞUR UĞUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Halkla iliskiler, belirlenmis hedef kitleleri etkilemek, kurulusu onlara sevdirmek için yapılan, planlı iletisim çabalarıdır. Üniversiteler, içinde bulundukları toplumla iyi iliskiler kurmak ve yaptıkları arastırmaların sonuçlarını topluma ulastırıp, toplumla bütünlesmek için halkla iliskiler çalısmalarından yararlanmak zorundadırlar. Bu çalısmada Üniversitelerin halkla iliskiler uygulamaları, halkla iliskiler birimlerinin yapısı, birimlerde görevli halkla iliskiler personelinin sayısı ve eğitim durumları, teknolojik cihazların durumu ve kullanım sıklığı, birimlerin iletisim araçlarından yararlanma dereceleri ve bu birimlerin gerek üniversite içindeki diğer birimlerle, gerekse diğer kamu kurumları ve özel kuruluslarla iletisim dereceleri arastırılmıstır. Çalısmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıstır. Anketler 40'ı Devlet Üniversitesi ve 15'i Özel Üniversite olmak üzere toplam 55 üniversitenin halkla iliskiler birimleri sorumlularına uygulanmıstır. Değerlendirilen anket sonuçlarına göre, üniversitelerin halkla iliskiler birimlerinin personel sayısı ve eğitim durumu, kullanılan teknolojik cihazlar ve çevreleriyle iletisim derecelerinin, etkili ve verimli halkla iliskiler çalısmaları için yeterli olmadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Public relations are planned communication efforts that aims to effect definite groups and to make them like company. Universities have to benefit from public relations in the name of to be united with public, to transfer research results to society and to get some good relations with them. In this study those are researched: Public relations activities of universities, structure of departments of public relations, number and education of employees on these departments, situation of technological equipment and their frequency of usage, departments? utility level of communication methods and communication levels of these departments with other sections of university inside, also with other official and non-official organizations outside. Data collecting technique of this study is public poll. 40 percent of these polls are applied to state university, and 15 percent of the polls are applied to private universities. Totaly 55 universities? public relations departments joined to this study. According to the results of these polls; number and education of employees of universities? public relations departments, technological devices that are in use, and relations of personnel?s with people are seen as insufficient to get an effective and productive public relations.