Büyük Ortadoğu'da küçük Ortadoğu: Lübnan
The small Middle East in the center of great Middle East: Lebanon
- Tez No: 211289
- Danışmanlar: DOÇ. HALİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Lübnan Devleti Ortadogu'nun bir prototipi olan ve sahip oldugu özelliklerle Ortadogu'yu yansıtan bir devlettir. Lübnan'a iliskin hazırlanan bu tezin ilk bölümünde Ortadogu bölgesi özellikleriyle beraber anlatılmıs ve Lübnan'ın ilk çaglardan günümüze kadar geçen süredeki tarihine bir bakıs yapılmıstır. Böylece özellikle Lübnan bölgesinde yasayan farklı ırka ve dine mensup insanların bu bölgedeki varlık sebepleri algılanmıs olacaktır. Bununla beraber Osmanlı yönetimi sonrası Fransız Manda Dönemi ve Bagımsız Lübnan Devletinin olusumu, bu yeni devletin anayasası ve milli pakt ele alınmıstır. Ayrıca Lübnan'daki ç savas dönemi, 1982 srail sgali ve 1991 Taif Anlasmasından günümüze kadarki gelismelere deginilecektir. Bu baglamda özellikle son yüzyılın ikinci yarısında ülkede yasanan olayların nedenlerinin neler olduguna dair tespitlerde bulunmak için bir altyapı olusturulmustur. kinci bölümde, Lübnan'da yasayan dinsel ve etnik grupların neler oldugu, birbirleriyle olan iliskileri ve kendi aralarındaki çekismeler, ele alınmıstır. Ayrıca bu mezhep guruplarının politik tutumlarından bahsedilmistir. Özellikle son yıllarda yükselise geçen Hizbullah Örgütüne de deginilmistir. Son bölümde, Lübnan'da dıs güçlerin etkisi, dıs nüfuz olgusu ve bunun siyasal sistem üzerindeki etkisi, 1943 Ulusal Pakt'ı ve Taif Anlasmasından bahsedilmistir. Ayrıca son gelismelere deginilmistir. Özellikle Temmuz 2006 baslayan srail Lübnan krizi üzerinde durulmustur. Sonuç kısmında ise, çalısmanın genel bir degerlendirilmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
The State of Lebanon which is a prototype of Middle East reflects Middle East with its features. In the first part of my thesis related to Lebanon, the meaning of Middle East, and its location on earth have been determined and Lebanon?s position in the Middle East have been tried to understand. The history of Lebanon, from old to present time have been examined. So, the reasons for the existence of the people living in this area have been perceived. The Ottoman Period, the French Mandate Period, the creation of independent Lebanon and the National Pact have been presented in detail. Beside this, the civil war period, 1982 Israel Invasion, Taif Accord have been explained. At this point, the events happened in the second part the 20th Century were tried to be understood wholly. In section two, what kind of ethnic and religious groups in Lebanon live and the relationships among them have been studied. In addition, the political behaviors of these groups have been explained and Hezbollah, a rising group has been presented in detail. In the last section, foreign powers and their effects on Lebanon?s Political System, 1943 National Pact and 1991 Taif Accord, have been studied and late developments have been mentioned. 2006 Israel- Lebanon crises lasted about one month has been explained. In conclusion part, a general evaluation has been presented in detail.