Koyulhisar'ın sosyo-kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
An analysis upon social and religious scructure of Koyulhisar
  1. Tez No: 211288
  2. Yazar: DURSUN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Religion, Folklore, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıstır. Bu çalısma, bir giris, iki bölüm ve bir sonuçtan olusmaktadır. Giris bölümünde arastırmanın amacı, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulmustur. Ayrıca Koyulhisar'ın tarihi ve cografi durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalısılmıs. Yine bu bölümde Koyulhisar ve köylerinin demografik yapısı verildikten sonra ekonomik durumu, egitim-ögretim seviyesi ve din egitimi ile ilgili tespitlere yer verilmistir. Birinci bölümde, gözleme dayanılarak Koyulhisar merkez ve köylerinde yasayan insanların sosyo-kültürel yapısı üzerine durulmustur. kinci bölümde, Koyulhisar merkez ve köylerindeki ziyaret yerleri tanıtılmıstır. Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir degerlendirmesi yapılmıs ve bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared as a post graduate thesis in social sciences institute of Cumhuriyet University. This work is consist of one introduction, two chapters and final chapter In introduction part, we are dwelling upon purpose of our thesis, restraints and methods. We also tried to give information about a brief historical account and geographic data of Koyulhisar by using proper bibliographies. In this chapter, after giving demographic structure of Koyulhisar and its villages, some fixes were underlined about economic situation, educatıonal degree of Koyulhisar and religion teaching in this district. In first chapter, we are dwelling up on the beliefs, customs and social structure of the people live in villages and the centre of the Koyulhisar with the help of investigation and research. In second chapter, holy places and entombed saints in district centre and its villages are being introduced. In final chapter, by making general evaluation of our work, some specific and significant points were mentioned.