Tufanbeyli'nin sosyo-kültürel ve dinî yapısı üzerine bir inceleme
A study on the social-cultural and religious structure of tufanbeyli
- Tez No: 211294
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıstır. Bu çalısma, bir giris, iki bölüm ve bir sonuçtan olusmaktadır. Giris kısmında arastırmanın amacı, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulduktan sonra Tufanbeyli'nin tarihi ve cografi durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalısılmaktadır. Yine bu kısımda Tufanbeyli ve köylerinin demografik yapısı, köylerle ilgili bilgiler verildikten sonra egitim-ögretim seviyesi ve din egitimi ile ilgili tespitler verilmektedir. Birinci bölümde, gözlem ve müsahedeye dayanılarak Tufanbeyli merkez ve köylerinde yasayan insanların örf, adet ve inançları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu bölümde, halk dili ve halk inanısları tanıtılmaktadır. kinci Bölümde ise, Tufanbeyli'nin inanç yapısıyla ilgili olarak merkez ve köylerindeki dini-tarihi ziyaret yerleri ve kisileri hakkında kaynaklara dayanılarak bilgiler verilmektedir. Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir degerlendirmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktaları belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared as a Higher Education thesis at the Institute of social science of the University of Republic This study is formed as introduction, two chapters and a result chapter. In the introduction, purpose of the review, restricted lines end the method is explained. After that, the history end geography of Tufanbeyli is tried to explain with the assists of resources in this part, after giving information on villages, the structure of demography in the villages end in Tufanbeyli, the level of education system end the education of religious is pointed out. In the first chapter, based on investigations end observations, the habits end customs of the people in the centre of Tufanbeyli end its villages is clarified In the second chapter, information?s are given on the historical-religious places of pilgrimage end the people there end the structure of the belief in villages end in the centre of Tufanbeyli In the conclusion chapter, the trace is generally evaluated end some important points are clarified