Ammar B. Yasir ve ailesi
Ammar B. Yasir and his family
- Tez No: 211295
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Arastırmamızın amacı, Ammâr ve ailesi hakkındaki bilgileri ortaya koymaya çalısmaktır. Çalısmamız giris ve sonuç bölümleri hariç dört bölümden olusmaktadır. Giris kısmında arastırmamızın kaynakları hakkında bilgi verdik. Bu bölümde, kaynakların konumuz açısından önemini vurgulayarak, onlardan ne ölçüde yararlandıgımızı belirttik. Birinci bölümde, Ammâr ailesinin durumunu ele aldık. Bu bölümde, Ammâr'ın babası Yâsir ve annesi Sümeyye'nin müslüman olmaları, iskence görmeleri sehit edilmeleri gibi konuları inceledik. kinci bölümde, Hz. Muhammed döneminde Ammâr'ın yasadıklarını Mekke ve Medine dönemi diye ayırarak incelemeye çalıstık. Ammâr'ın Habesistan ve Medine'ye hicreti ve Hz. Muhammed döneminde katıldıgı savaslar bu bölümde ele aldıgımız konu baslıklarından birkaçı olmustur. Üçüncü bölümde ise, Dört Halife döneminde Ammâr'ın konumunu ele aldık. Hz. Ebû Bekir döneminden baslayarak, Hz. Ömer ve Hz. Osman dönemlerinde yasadıklarını ele alarak Hz. Ali döneminde Sıffin Savası'nda öldürülmesine kadarki hayatını konu edindik. Dördüncü bölümde ise, Ammâr hakkındaki ayet ve hadislerin bir kısmını bir araya getirmeye çalıstık. Ammâr'ın semailinden de bu bölümde bahsettik. Sonuç kısmında ise arastırmamız süresince vardıgımız neticeleri özetlemeye çalıstık.
Özet (Çeviri)
The goal of our research is to reveal the information about Ammar and his family. Our study consists of four parts except for introduction and result parts. In the introduction part, we gave information about the sources of our researeh. n this part, putting emphasis on the sources of our study, we stated to what extent we benefited from them. In the first part, we dealt with the situation of Ammar family. In this part, we studied such subjects as his father Yasir and mother Sümeyye?s conversion to slam, how they were tortured and martyred. In the second part, we divided the period into two: Mecca and Medina Periods. Then, we tried to study Ammar?s experiences at the time of The Prophet Muhammad. Ammar?s emigration to Habesistan and Medina and the wars he fought during the period of the Prophet Muhammad were several of the subject titles we covered. In the third part, we dealt with the position of Ammar during the period of Four Caliphs. Starting from the period of Abu Bakr, we studied his experiences from the periods of Umar and Uthman to the period of Ali when he was killed in the Battle of Sıffın. In the fourth part, we tried to compile a segment of the verses and hadithes about Ammar. We also mentioned about his personal traits. In the result part, we tried to summarize the results we had all throughout the research.