Adana İl sınırları içinde tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımı ve ekonomik kayıplar
- Tez No: 50272
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
134 ÖZET Bu çalışmada, Adana il sınırlan içindeki 17 ilçede tarım alanlarının tarım dışı amaçlarla kullanımı araştırılmıştır. Tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanımı ve ekonomik kayıplarla ilgili Bahçe, Ceyhan, Düziçi, Feke, İmamoğlu, Kadirli, Karaisalı, Karataş, Kozan, Osmaniye, Pozantı Saimbeyli, Seyhan, Yumurtalık ve Yüreğir olmak üzere 15 ilçede işlemeli tarıma uygun I.-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflan arasındaki verimli toprakların amaç dışı kullanılarak tarımsal faaliyetten tamamen uzaklaştırıldığı tesbit edilmiştir. Anılan 15 ilçeden, 13'ünde tarım dışı amaçlarla kullanımlara Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğü tarafından izin verilmeyen alanlar da ayrıca belirlenmiştir. Düziçi ve Saimbeyli ilçelerinde ise I. -IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflarının tarım dışı amaçlarla kullanımı için Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğüne yapılan müracaatlarda tarım dışı kullanımlara izin verilmeyenlere ait kayıtlara rastlanmamıştır. Ayrıca ilin Toros dağlan bölgesinde yer alan, Aladağ ve Tufanbeyli ilçelerinde tarım dışı amaçlı kullanılan ve kullanılmasına izin verilmeyen arazilere ait resmi kayıtlara rastlanılmamıştır. Amaç dışı kullanımla ilgili verilerin toplanmasında Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğünün 1986-1995 yıllan arasındaki bütün kayıtlan birer birer incelenmiştir. Birden fazla arazi sınıflamasına sahip olan birleşik alanlarda hazırlanan toprak etüd haritalarından planimetreden yararlanarak her bir arazi kullanım kabiliyet sınıfı miktarları ayrı ayrı belirlenmiş ve bu alanlardan tarım dışı amaçlı kullanılan ve kullanımına izin verilmeyen araziler ayrı ayrı belirlenmiştir. Belediye mücavir sahası dışındaki alanlarda tarım topraklarında tarım dışı amaçlı kurulacak tesislere izin verme yetkisi, Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğü toprak etüd raporlan sonuçlarına bağlı olarak Adana Valiliği, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne verilmiştir. İl mücavir sahası dışındaki tarım alanlarının tarım dışı kullanım durumlarına ait Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğünden elde edilen verilerin doğruluğu, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne bağlı İmar ve Afet işleri Şube Müdürlüğünün 1986-1995 yıllan135 arasındaki arşiv kayıtlan birer birer kontrol edilmiştir. Köy Hizmetleri 3. Bölge Müdürlüğünden elde edilemeyen amaç dışı kullanımla ilgili bazı toprak etüd raporları da anılan kuruluşun arşivinden elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre 1986-1995 yıllan arasında I-IV arazi kullanım kabiliyet sınıflarındaki tanm arazilerinin tarım dışı kullanımı ilçe bazında amaç dışı kullanılan arazilerin büyüklük miktarım esas alan bir sıralama yapıldığında kaybolan araziler şöyledir: Birinci sırayı ; Yumurtalık ilçesi almakta ve I.-IV. arazi kulllanım kabiliyet sınıflan arasında amaç dışı kullanılarak kaybolan arazi toplam 27275 dekardır. İkinci sırayı Seyhan ilçesi almış ve I.-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflan arasındaki işlemeli tarıma elverişli toplam 16229 dekar arazi tanm dışı amaçla kullanılmıştır. Üçüncü sırayı; Karataş ilçesi alarak I.-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflan arasındaki işlemeli tanma elverişli toplam 14718 dekar arazi tanm dışı amaçla kullanılmıştır. Diğer ilçelerimizdeki toplam tanm dışı kullanımlar ise şöyledir. Yüreğir ilçesi 8721 dekar, Osmaniye ilçesi 3309, Kadirli ilçesi toplam 2711 dekar.Ceyhan ilçesi 840 dekar, Karaisalı 515 dekar, Saimbeyli 400 dekar, Kozan 365 dekar, Feke 291 dekar, Pozantı 271 dekar, Düziçi 54 dekar ve en az amaç dışı kullanılan ise îmamoğlu ilçesinde toplam 5 dekardır. Adana il sınırlan içerisinde I.-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflan arasındaki toplam 77690 dekar arazi tanm dışı amaçlarla kullanılarak, tarımsal faaliyetden uzaklaştınlmışur. I. arazi kullanım kabiliyet sınıfında toplam 7997 dekar, II. arazi kullanım kabiliyet sınıfında 8079 dekar, HI. arazi kullanım kabiliyet sınıfında 34367 dekar arazi, IV. arazi kullanım kabiliyet sınıfında ise 27247 dekar arazi, amaç dışı kullanılarak işgal edilmiştir. Adana il sınırlan içinde 1986- 1995 yıllan arasında işlemeli tanma elverişli I.-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıflan arasındaki toplam 399251 dekar arazinin tanm dışı136 amaçlı kullanımına izin verilmemiştir. I. arazi kullanım kabiliyet sınıfında 233761 dekar, arazi kullanım kabiliyet sınıfında 106126 dekar, III. arazi kullanım kabiliyet sınıfında ise 50719 dekar, IV. arazi kullanım kabiliyet sınıfında ise 8645 dekar araziyi tarım dışı kullanmak için izin istenmiş fakat Köy Hizmetleri 3. Bölge müdürlüğü tarafından izin verilmemiştir. Her ne kadar elimizde resmi kayıtlar olmamasına karşın bu taleplerinde gerçekleştiği ve verimli tarım arazilerinin amaç dışı olarak işgal edildiği yetkililerce belirtilmiştir. Son 10 yılda tarım dışı amaçlarla kullanılarak işgal edilen tarımsal potansiyeli yüksek olan arazilerdeki ekonomik kayıplar ise küçümsenmeyecek boyuttadır. 15 ilçe de toplam 280.535.733.000 TL. brüt kar kaybı olduğu hesaplanmıştır. Bu bulgu sadece son on yıla aittir. Toprakların binlerce yıldan beri insanların hizmetinde olduğu ve binlerce, onbinlerce yıl daha hizmetinde olabileceği düşünülürse bu rakamın ölçülemez ve çok küçük kalacağı açıktır. Mevcut birçok yasa, yönetmelik ve tebliğleri tekrar gözden geçirerek, farklı kurum ve kuruluşların yetki kapsamı içine giren tarım dışı amaçlı arazi kullanımı konusundaki yürürlükteki yasalar sadeleştirilmeli ve hayati önem haiz durumlar (askeri ve hava alanı) dışında, I-IV. arazi kullanım kabiliyet sınıfı arasındaki arazilerin 1 I tarım dışı amaçlarla kullanılmaması kesin ifadeler ile yasalarımızda belirtilmeli, kavram kargaşası giderilmeli ve tarımcıların içinde bulunmadığı arazi yerleşim kullanım ve nazım planlama komisyonlarına veya yetkili imzalara, tarımcıların da alınması sağlanmalıdır. Devletin gelecek kuşaklar ve ülke menfaati için bir an önce gerekli yasal düzenlemeleri yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
137 SUMMARY In this study, use of agricultural lands for other purposes than agriculture, have been investigated in the 17 districts of Adana province. Regarding the use of agricultural lands for other purposes in fifteen towns namely: Bahçe, Ceyhan, Düziçi, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan Osmaniye, Pozantı, Saimbeyli, Seyhan, Yumurtalık and Yüreğir, it was found that land quality classes from I to IV are used for other purposes than agriculture. Among the 15 districts, in 13 districts there were lands which were not allowed by Rural Affairs 3. Regional Directorate for nonagricultural use. In Düziçi and Saimbeyli districts Rural Affairs Regional Directorate have rejected any applications regarding the use of class I. IV. land for other purposes. On the other hand no official registration were found on the use of land other than agriculture in Aladağ and Tufanbeyli districts of the Taurus mountains. In order to collect data on use of land for nonagricultural purposes, all the official records were analyzed from 1986 to 1995. In areas where there were more than one classification, soil maps and planimeters were used to determine the land use capability class. On the percentage of the land which are used other then agriculture were determined. The results are as follows: Yumurtalık district takes the the first place in the use of agricultural land for nonagricultural purposes. It is followed by Seyhan (16229 da), Karataş (14718 da), Yüreğir (8721 da), Osmaniye (3309 da), Kadirli (271 1 da), Ceyhan (840 da), Karaisalı (515 da), Saimbeyli (400 da), Kozan (365 da), Feke (291 da). The lowest value of land was determined in îmamoğlu with a total of 5 da. Within the Adana province class I.-IV. land with a total of 77690 da were used for nonagricultural purposes 7997 da of I class, 8079 da of II. class, 34367 da of III. class, 22247 da land of IV. class were used for other purposes than agriculture.138 In Adana, between 1986-1995, it was not allowed to use 399251 da land for other purposes than agriculture. 233761 da in I. class, 106126 da in II. class, 50719 da in III. class, 8645 da in IV. class land were asked to be used for other purposes but applications were rejected by Rural Affairs 3. Regional Directorate. In the last 10 years, economic losses due to the occupation of these fertile lands is at enormous levels. A sum of 280.535.733.000 TL gross profit was lost in 15 districts with 1995 prices. This data refers to the last 10 years. It is clear that the present meesures to protect agricultural lands should be revised and be put into action effectively.