Müşteri sadakati yaratmak için veri tabanlı pazarlama: Türkiye'deki 4 ve 5 yıldızlı oteller üzerine bir uygulama
Database marketing for creating customer loyalty : an application on 4 and 5 stars hotels in Turkey
  1. Tez No: 211300
  2. Yazar: OLGUN KİTAPCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezin amacı, veri tabanlı pazarlamanın müşteri sadakati ile ilişkisini tanımlamak ve faktörlerini ortaya koymaktır. Veri tabanlı pazarlama, pazarlama faaliyetlerini arttırmak veya geliştirmek ve pazarlama yönteminde daha iyi sezgi kazanmak için müşteriler hakkında verileri analiz etme saklama ve bunları derleme yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Veri tabanları, müşterilere ulaşmak için pazarlamacılara müşterilerle ilişkileri arttırma ve daha etkili ilişkilerle dostuklarını kazanmasına izin vermektedir. Bu araştırma da pazarlama veri tabanları kullanımının müşteri tarafından algılanmış avantajları ve dezavantajları, veri tabanlı pazarlamada bilginin nasıl tanımlandığı ve nasıl test edildiği ana hatlarıyla sunulmaktadır. Bununla birlikte ver itabanı çeşitleri, yapıları, yazılımları ve veri ambarı hakkında bilgiler verilmektedir. Buna ilaveten veri tabanlı pazarlama ile müşteri sadakati arasındaki ilişkinin önemi vurgulanmaktadır. Bu tez ayrıca, işletmelerin müşteri kazanma ve tutma stratejileri hakkında öneriler sunmaktadır. Veri tabanlı pazarlama konaklama sektöründe yaygın olarak kullanılan pazarlama stratejisidir. Bu araştırmanın amacı, konaklama sektöründe müşteri sadakatini etkileyen faktörleri müşteri veri tabanı kapsamında ortaya koymaktır. Bunun için, Türkiye'deki 4 ve 5 yıldızlı otellerden veriler toplanmış ve bu toplanan verilere göre otel yönetimlerinin müşterileri ile bire bir ilişkilerdeki performansı tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna ilaveten, otellerin müşteri sadakat programı ve müşteri ilişkileri uygulamalarının müşterinin tekrar gelmesi ile pozitif bir ilişkisi olduğu bu tezde ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to describe elements of database marketing as they relate to customer loyalty. Database marketing is defined as the process of collecting storing, altering and analyzing data about customers in order to get a better insight into the marketing process and to improve or enhance the marketing efforts. On the other hand, the database marketing activity is based on the analysis of customer database. Databases allow marketers to reach customers and cultivate relationships more effectively and enhance relationships. The goal in this thesis is to provide the marketers with a complete and solid understanding of how to properly establish and use databases to help organizations maximize their relationships with customers. This research provides baseline information about the perceived advantages and disadvantages of the use of marketing databases, identifying how the information in marketing databases is being used in marketing activities and examining how the information itself is maintained. Furthermore, this thesis is to explore information about the data warehouse, database structures and its architectures. In addition to stress the importance of relationship between customer loyalty and database marketing. This thesis offers ideas for identifying why customers are about to leave the organization and potential actions to take to acquire with customers The most common use of the database marketing was used to be in the hotel industry. The objective of this research is to indentify the factors customer database that are positively related to customer loyalty in the hotel industry. Using data collected from 4 and 5 stars hotels in Turkey the findings indicate that using database marketing with the performance of one to one relation with customers, the helping of selecting high value customers and customer loyalty program are positively correlated to customer loyalty.