Kazakistan'da yüksek din öğretimi
Higder religious education in Kazakstan
  1. Tez No: 211301
  2. Yazar: BÜLENT UĞUR KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İletişim kaynaşmanın ve kültürler arası diyalogun temel şartlarından biridir. Karşıdaki ne kadar iyi tanınır ve tanımlanabilirse iletişimde o derece sağlıklı ve çabuk gelişir. Kazakistan Yüksek Öğretiminde Din Eğitimini konu alan bu araştırma, Kazakistan Cumhuriyeti ile din eğitimi alanında, iletişimde sağlıklı bir basamak olması amacıyla hazırlanmıştır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırmada bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın problemleri, amacı, önemi, denenceler , sayıtlılar ve kısaltmalar yer almaktadır.Birinci bölümde Kazakistan ve ülkedeki eğitim konusunda genel bir bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Kazakistan da din eğitiminin tarihi gelişimi ve bu günü üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde Kazakistan yüksek öğretiminde din eğitimi konusu incelenmiş ve uygulamadaki ders programları,uygulama biçimi,yöntem ve teknikler ele alınmıştır. Ayrıca Kazakistan da yüksek öğretimde ilahiyat fakültesinde okuyan 123 öğrenciye uygulanan anketten elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilmiş, verilen cevaplar doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Son bölümde ise araştırmada çıkan sonuç ve buna bağlı olarak bir takım öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Communition is one of the basic conditions of integration and inter cultural dialogue.The degree of definie and acknouledging the other determines the guality and effectiviness of communication .This study ,which is about relgious Education Kazak Higher Education is undertaken to contribute to a healthy stop in communication with Kazak rebublic in the field of religious education. This MA Thesis is composed of four chapters apart from introduction.In the introduction,problems,goal, significence, hypothesis and constraints of the research are given . First chapter is on Kazakistan And education system of the country in general covers the historical development and contemporary situation of religious education. Third chapter exanines the subject of religious education in Kazak higher education, and courses styles, methods and technich of implementation. Al so this chapter gives the results of a questionary applied to 123 teology students in Kazak higher education, giving tables and intergretations. Last chapter presents a set of proposals depending on the results of the research.