Kamu yönetiminde hesap verebilirlik ve şeffaflık (1980 sonrası Türkiye örneği)
Accountability and transparency in public administration (the case of Turkey after 1980)
  1. Tez No: 211299
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalısmada, hesap verebilirlik kavramı açıklıga kavusturularak hesap verebilirlik iliskileri klasik ve yeni kamu yönetimi yaklasımları çerçevesinde karsılastırmalı bir biçimde incelenmis, 1980 sonrası çesitli ülkelerdeki kamu yönetimi reform uygulamalarına yer verilerek hesap verebilirlik iliskilerindeki degisim ortaya konmaya çalısılmıstır. Bu kapsamda 1980 sonrası Türk kamu yönetimindeki hesap verebilirlik iliskilerini agırlastıran sorunlara deginilmis, yönetimdeki seffaflık ampirik bir çalısma esliginde incelenmis ve bu dogrultuda kamu yönetimindeki hesap verebilirligin ve seffaflıgın gelistirilmesi için çözüm önerilerine yer verilmistir. Çalısma üç bölümden olusmustur. Birinci bölümde, hesap verebilirlik kavramı açıklanmıs, hesap verebilirligin türlerine deginilerek, yakından iliskili oldugu diger kavramlara yer verilmistir. Ayrıca klasik ve yeni kamu yönetimi yaklasımlarının hesap verebilirlige yönelik farklılasan bakıs açıları açıklanmıstır. kinci bölümde, seffaflık, yönetisim ve etik kavramlarına yer verilerek bu kavramların hesap verebilirlikle iliskisi kurulmus, çesitli ülkelerin kamu yönetimindeki reform girisimlerine deginilerek hesap verebilirlik baglamında geldikleri noktalar açıklıga kavusturulmustur. Üçüncü bölümde ise Türk kamu yönetimindeki hesap verebilirlik ve seffaflıgın, öncelikle kalkınma planları ve yıllık programlardaki yeri ve önemi irdelenmis sonrasında bunun yönetsel ve yasal yapılanmadaki yansımaları açıklanmıstır. Ayrıca Türkiye'deki 1980 sonrası yönetimin seffaflıgına iliskin ampirik bir çalısmaya yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study the concept of accountability has been clarified and the accountability relations has been studied comperatively in the frame of new and conventional approaches of public administration. Being given place to reform applications of public administration the change in the accountability relations was tried to put forward in this scope the problems in Turkish public administrations post 1980 that are slowing down the accountability relations are mentioned and the transparency in administration was studied together with empirical work in this direction proposals for solutions were given place. Study consisted of three parts. In the first part, the concept of accountability explained the types of accountability were mentioned and other concepts which are closely related were given place. In addition, the points of view of new and conventional public administration approaches that are differing about accountability was explained. In the second part, transparency governance and ethical concepts were given place to, relations of those concepts with accountability was established, reform attempts of various countries in public administration were mentioned and the points that they have come to in the context of accountability were clarified. As for in the third part, the place and importance of the transparency and accountability in Turkish public administration in annual programs and development plans with priority were scrutinized and then its reflections in legal and administrational structure were explained. Besides an emprical study was given place about transparency of post 1980 administration in Turkey.