Üniversitelerde idari personelin karara katılması (Hacettepe Üniversitesi örneği)
- Tez No: 21132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hacettepe üniversitesindeki idari kurul uygulamasının karara katılma ve hizmetlerin eşgüdümü yönünden işlevi ve etkisi hakkında, yöneticile rin görüşlerinin saptanmasıdır. Bu amaçla yöneticilerin karara katılmasının yarar ve önemi, karara katılmanın uygulamadaki görünümüve uygulamada karara katılmayı engelleyici faktörlere ilişkin görüşleri saptanmıştır. Araştırmanın bulguları Hacettepe Üniversitesinde oluşturulan“İdari Kurul”un çalışmaları ile sınırlıdır. Çalışmada kurul üyelerinin ayrı ayrı ve kurulun bir bütün olarak üniversite yönetimi ile ilgili olarak kararlara katılma düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Formda yer alan sorulardan 4'ü karara katılmanın yarar ve önemine, 7'si H.Ü.Î.K- toplantıları yoluyla karara katılmanın yarar ve önemine, 10 tanesi uygulamadaki durumunun belirlenmesine yöneliktir. Ayrıca karara katılmayı engelleyen faktörleri belirtmeyi amaçlayan 14 alt seçenekten oluşan 1 soru da bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesinde idari kurul toplantılarına katılan toplam 40 yönetici ile görüşme yapılmıştır. Görüşme formu ile elde edilen veriler alt problemlerin sırası izlenerek açıklanıp yorumlanmış, verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Yöneticiler idari kurul toplantılarının“çok yararlı”olduğuna ve önemine inanmakta, karara katılmakta çok is tekli görünmektedir. Bu nedenle idari kurul toplantılarında daha etkin ve bağlayıcı kararlar alınabilmesi için Yönetici görüşleri idari kurulun yasallaşması doğrultusundadır.11. Bu çalışmada yöneticilerin seçeneklere verdiği cevap lar karara katılmaya yönelik görüşlerin uygulamada gerçek- leştiri lemedigi doğrultusundadır. Yöneticiler tarafından; -“Hiyerarşik yapı içinde astların üstler kadar bağımsız davranamamalar ı ”-“İletişim kopukluğu”-“Aşırı merkeziyetçilik”-“üniversitenin politikaları”-“İletişim ağı ve kurallarının açık seçik olmaması”uygu lamada karara katılmayı engelleyen faktörler olarak gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the perceptions of the members of the Council of Administrators on the function of the Council related to participationin deci sion making and coordination of the services. Based on this aim theperceptions of the administrators related the importance and advantages of particapation in decision making, the present practices in decision making and the factors preventing the participation in decesion making. The scope of this study is limited with the works of the Council of administrators of Hacettepe University. The degrees of the participation of the members of the Council as group and as individuals are identified. An interview form was used to collect data. Four the questions included in the form are about the advantages and importance of the participation in decsion makings- seven of them are about the advantages and the importance of the participation in decision through the meetings of the Council of Administrators in making Hacettepe University; ten of them are about the identification of the application. In addition there is one question with fourteen choices related to the factors afecting the par ticipation in decision making. 40 administrators participating the meetings of the Cuncil were interviewed. The data collected were explained and evaluated by following the order of sub problems. Frequency and per centage with respect to the chaise were computed. It is observed that administrators believe in the ad vantages and importance of the meetings of the Council andiv are willing to take part in decision making. Thus, the ideas of administrators are in the direction of the legalization of the Council so that more effective and bindig decision can be taken in the Administrative Council's meetings. The perceptions of administrators are in the direc tion that their ideas related to particpation in decision making are not reali2ed in prectice. The factors preventing the administrators from par- making, ticipation in decision have been stated as follows: -“Juniors cannot act so independently as seniors in the hierarchical structuer.”-“Lack of communication.”-“Excessive Centralization.”-“The poltcs of the University - ”Unclarity of the communications network and rules."