Konya valilerinin bazı gelir ve giderleri(1700-1725)
Some incomes and expenses of Konya governors(1700-1725)
  1. Tez No: 211349
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAFAK KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İZZET SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Osmanlı Devleti?nde temel idari birim sancaktır ve bunların bir araya getirilmesinden Beylerbeyilik veya eyalet adı verilen daha büyük idari birimler oluşturulmuştur. Beylerbeyi, kendisine tabi tüm sancakların askeri kumandanı ve sancakbeylerinin de amiridir. Başlangıçta beylerbeyinin görev alanına Beylerbeyilik denilirken, zamanla vilâyet ve XVI. Yüzyıldan sonrada eyalet ve yöneticisine de vali denilmiştir. Eyaletlerde padişahın otoritesini temsil eden en yüksek dereceli yönetici olan beylerbeyi ? mîr-i mirân, emirü?l-ümerâ, mutasarrıf ve vali ? adlarıyla kaynaklarda geçmektedir. Bunlar Paşa unvanıyla anılmakta ve emrinde bulunan sancaklardan birinin sancak merkezi olan şehirde oturmakta ve burada ayrıca bir sancakbeyi bulunmamaktadır. 1700?1725 yılları arasında Konya Karaman eyaletine atanan valilerin ikâmet ettiği Paşa Sancağı statüsündedir. Valiler burada ailesi ve kapı halkıyla birlikte kendilerine tahsis edilen bir sarayda oturmaktadır. Konya Şer?iye Sicillerine göre Karaman Eyaleti valileri ortalama altı ay burada görev yapmışlar, imdâd-ı hazeriye ve seferiye, avârız, nüzûl ve sürsat vb. adı altında halktan topladıkları vergilerle kendi ihtiyaçlarını ve kapı halkının masraflarını karşılamışlardır. Halktan toplanan bu vergiler onların önemli gelir kaynaklarıdır.
Özet (Çeviri)
Basic administrative unit in Ottoman Empire is ?Sanjak? and larger administrative units, called as Governorship (Beylerbeyilik) and State, emerged by combining them. Governor (Beylerbeyi) is military commandant and the chief of flag officer that?s subjected to itself . While governor?s place of duty was called as Governorship at the beginning, it was called as province in the course of time and then as State after XVI century, and its administrator was named as Governor. Highest level governor that was representing the authority of Sultan in States is mentioned as ?mîr-i mirân, emiru?l-umerâ, mutasarrıf ve governor? in the sources. They were mentioned with the title of Pasha and were residing at any city that is the centre of one of the sanjaks under the command of them, and there were also a flag officer there. It was in the position of Pasha Sanjak where governors appointed to Konya Karaman States were residing between 1700 and 1725. Governors were residing at a palace assigned for their families and servants (kapı halkı). According to the Şer?iye Records of Konya, governors of Karaman State served there for six months and covered their own needs and public needs with taxes they collected from people that were called as imdâd-ı hazeriye and seferiye, avârız, nüzûl and sursat etc. Those taxes collected from people were important source of income for them.