İnci Aral'ın hikâyeciliği
The narration of İnci Aral
  1. Tez No: 211350
  2. Yazar: ABDULLAH DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalısmada, genelde Türk edebiyatında, özelde kadın edebiyatçılarımız arasında önemli yeri olan, ilk öykü kitabı Agda Zamanı'nın yayımlandıgı 1979 yılından son öykü kitabı Ruhumu Öpmeyi Unuttun'un yayımlandıgı 2006 yılları arasında altı hikâye, altı roman ve bir deneme kitabı ile bazıları televizyon dizisi olarak yayınlanmıs senaryoları bulunan nci Aral'ın eserleri incelenmis ve yazarın Türk öykücülügündeki yeri tespit edilmeye çalısılmıstır. ?nci Aral'ın Hikâyeciligi? isimli dört bölümden olusan çalısmamızın ilk bölümünde nci Aral'ın hayatı, mizaç ve kisilik özellikleri, yazarla yapılan söylesilerden, denemelerinden, otobiyografik öykü ve romanlarından hareketle tespit edildi. kinci bölümde yazarın eserleri tanıtıldıktan sonra, Türk edebiyatındaki yeri ve edebi kisiligi hakkında degerlendirme yapıldı. Son bölümde ise nci Aral'ın öyküleri biçim ve içerik özellikleri itibariyle incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Inci Aral`s works and her place in Turkish Narrators has been examined. Inci Aral, who fills an important place in Turkish Literature and especially among our women Literaturists, wrote between her first and last short stories,namely ?Time for the Epilating Wax-1979? and ?You Have Forgotten to Kiss My Soul- 2006?, six short stories, six novels, an essay book and scripts, some of which were broadcasted on TV as serials. Our study, called ?The Narration of Inci Aral? is composed of four parts. In the first part, the author`s conversations, essays , autobiographic stories and novels have been examined, and Inci Aral`s life, character and personality features have been found out. In the second part, her works have been introduced, afterwards, her place in Turkish Literature and her literary personality have been evaluated. In the last part, Inci Aral`s stories have been examined in the view of both content and style.