Örgütsel davranış biçimi olarak iletişim
Communication as organizational behawiour
- Tez No: 211348
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ATAYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
İnsanlar toplumsal yaşama geçtiklerinden bu yana iletişime ihtiyaç duymuşlardır. İletişim olmadan insan toplumu olamazdı zaten. Bu toplumlar birer sosyal yapı oluşturmaktadır. Bu sosyal yapı içinde iletişime ihtiyaç göstermeyen hiçbir iş yoktur; çünkü iletişim, insanların birbirlerini anlamaları için gerekli olan bir köprüdür. Bu köprü sayesinde insanlar yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu sosyal yapı içinde örgütler önemli bir unsurdur. Örgütleri oluşturan en önemli unsur insan olduğuna göre örgütleri iletişimden ayrı tutmakta mümkün değildir. Bu çalışmada iletişim, iletişimin amacı, iletişimin türleri, örgüt, örgütsel iletişim ve örgütsel iletişimin yönetim açısından önemi üzerinde durularak iletişimin yaşantımızın her boyutunda ne kadar önemli olduğu anlatılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
The people have needed communication since they started to live socially. These socials form some social structures. There is no work which dosen?t need communication in this social structure because communication is like a bridge for people to understand themsewes. Owing to this bridge, people are in a process to live. In this social structure. Organizatations are inportant principles. Since the most important reason which forms the organizatations is the people, there is no possibility to depart the organizatations from the communication. In this work, communication, purpose of communication, the variety of communication, organizatations, organizatational communication and the importance of organizatational communication for management are explanined so. It is aimed how much important the communication is.