İbn Ebî Şeybe'nin Ebû Hanîfe'ye yönelttiği eleştiriler (Muâmelât alanında)
The critiques of Ibn Abu Shayba to Abu Khanife (In The field of Muamalat)
  1. Tez No: 211353
  2. Yazar: MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada İbn Ebî Şeybe'nin, Ebû Hanîfe'ye muâmelât alanında yönelttiği eleştiriler ele alınmıştır. İbn Ebî Şeybe hadis ekolünün önemli bir temsilcisi, Ebû Hanîfe ise re'y ekolünün kurucu isimlerinden biri olarak görülmektedir. Bu bağlamda, özelde bu iki âlim arasındaki ihtilâfları konu edinen bu çalışma, genelde re'y ve hadis ekollerinin ilmî metotlarına ışık tutacaktır. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Konu, yöntem ve kaynakların yanı sıra, İbn Ebî Şeybe ve Ebû Hanîfe'nin hayatları ve ilmî kişilikleri çerçevesinde kısa bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; İbn Ebî Şeybe'nin eleştirilerde bulunduğu meselelerden şahıs ve aile hukuklarına dair hususlar, ikinci bölümde; borçlar hukukuyla alakalı konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise taraflar arasındaki ihtilafların sosyal ve metodolojik sebepleri tespit edilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have treated the reviews of Ibn Ab? Shayba on Ab? Khan?fe. Ibn Ab? Shayba is regarded as one of the most important scholar in the school of tradition, and it is accepted that Ab? Khan?fe is one of the person who established the rational school in Islamic law. In this respect, the study which treates, in particular, the conflicts of the two scholars will enlighten, in general, the scientific methods of tradition and rational schools. Our study consists of there chapters along with an introduction. In the introduction, we have tried to give information about Ibn Ab? Shayba, Ab? Khan?fe and their scientific personalities in adition the subject, method, sources and the borders of the subject. We have studied the critiques of Ibn Ab? Shayba about private and family law in the first chapter; and in the second chapter the critiques regarding to law of debts. In the thirth chapter of our study, we have made out the social and methodological reasons of disagreement between the two sides