Kamu yönetiminde yeniden yapılandırma:Türk kamu yönetiminde performans odaklı yönetime geçiş
Restructuring of public administration: Performance-related management in Turkish public administration
- Tez No: 211352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleneksel kamu yönetimi teorisinin 20. yüzyılın son çeyreginde yasanan ekonomik, siyasal ve sosyal gelismeler karsısında yetersiz kalması, kamu yönetiminde yeniden yapılandırmayı gerekli kılmıstır. Yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak da kamu sektörünün etkin ve verimli bir sekilde islemesi için kamu performans yönetimi ve performans degerlendirmesi önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Kamu yönetiminde görev ve sorumlulukların, amaçların net olarak belirlenmesi karısık oldugu için performans ölçümü ve degerlendirmesi oldukça zordur. Bu yüzden kamu kurumları performans degerlendirmesi yaparken dikkatli davranmalı, adil degerlendirmeler yapmalıdır. Bu tezde, Türk kamu yönetiminde yeniden yapılandırma sürecinde performans degerlendirmesinin Sivas Defterdarlıgında anket ile uygulanabilme basarısı ve karsılasılan sorunlar ortaya konulmaya çalısılmıstır. Sonuç olarak; performans yönetiminin bir parçası olan performans degerlendirmesi kamu yönetiminde etkin ve etkili bir sekilde uygulandıgı zaman çalısanların motivasyonunu olumlu yönde etkileyerek is performansını artıracagı anlasılmıstır
Özet (Çeviri)
The incompetence of traditional public administration theory against the economical, political and social developments affecting the world during the last quarter of the C 20th, has paved the way for the restructuring of public administration in many countries to adopt different ways and means of producing goods and services. As a part of this reform, efficiency and effectiveness concerns have gain a solid ground by mobilising performance management and performance measurement approaches to public administration. Because of the barriers in gauging duties and responsibilities of public workers stemming from the statutory law technique in the country, performance measurement and evaluation would be handled carefully not to cause a tension between different segments of administration. This thesis aims to examine reform attempts of Turkish public administration through empirical evaluation of Sivas Inland Revenue Offices by a survey. Having done so, it is intended to find out pros and cons of performance-related management. Since the revenue offices are at the heart of sensitive relations in public administration, the selection of the case is interesting. Consequently, if performance evaluation, as a part of performance management, is conducted thoroughly and fairly it can bring positive mood and motivation to the work, otherwise it might create certain drawbacks.