Peygamber sıfatlarının sosyo-psikolojik tahlili
Sociological analysis of the prophet title
- Tez No: 211354
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
nsan aklı, sadece akıl gücü, hiç kimse için yaratılıs gayesine uygun bir hayat sürebilmesi için yeterli degildir. Çünkü akıl göze, vahiy de ısıga benzer. Saglam bir göz ısık olmadan göremez. nsanın bir rehber ve bir yol göstericiye ihtiyacı vardır. Nebî de onlardan birisidir. Peygamberlerin diger insanlar arasında insan tabiatı ve mahiyeti yönündün bir ayrıcalıkları yoktur. Herkes gibi onlar da yer içer, hastalanır, uyur, yaslanır ve ölürler. Ancak peygamberler yüce yaratıcı ile kulları arasında elçilik yapma liyakatını kazanmıs kimselerdir. Bu durum ise, peygamberin diger insanlardan farklı olmasını ve gönderildigi toplum için örnek teskil etmesini gerektirir. Bu farklılık pozitif olarak, ahlak ve faziletçe yüce olmayı ve almıs oldugu vahyi teblig etmeyi gerektirmektedir. Bu sebeple bütün peygamberler, âzamî derecede Sıdk, Emanet, Fetanet, smet, ve Teblig sıfatlarıyla muttasıfdır. Bu sıfatlar, peygamberlerin aldıkları vahyi teblig etme görevlerini yerine getirmelerini kolaylastırmıs fert ve toplumlar üzerinde özellikle ahlâki açıdan derin etkiler bırakmıstır. Bugün insanlıgın her alanda kaydettigi ilerlemelerde peygamberlerin katkısı büyüktür. Onlar asırlar geçmesine ragmen hala birer rehber ve örnek olarak insanlıga hizmet etmektedirler ve insanlık var oldugu sürece de bu hizmete devam edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Human mind, only the mind power is not sufficient to survive for anybody in accordance with the purpose of creation, because mind looks like an eye and divine inspiration looks like a light. Strong eyes cannot see without light. Human needs a guide and leader. Prophet is one of them. Prophets have no privileges in respect of human nature and characteristics among other people. Like all, they eat, drink, sicken, sleep, pray, grow old and die, but prophets obtained the capability of being messenger among high creator and slaves. And this case requires prophet to be different from other people and set an example for society where they were sent. This difference requires to be noble in respect of moral and virtue and to notify divine inspiration they had. Therefore, all the prophets are described with the titles of Honesty, Trust, Wisdom, Virtue and Communicating. These titles faciliated prophets to implement communication tasks of divine inspiration they received and deeply impressed on individuals and societies, especially in respect of moral. Today in the developments where humanity made, prophets had huge contributions. Despite many centuries passed, they serve humanity and as a guide and example and they will continue as long as humanity exists.