Öğretmen ve öğrencideki mizah anlayışının sınıf atmosferine etkisi
The influence of the sense of humor which the teacher and the student have on the atmosphere of the classroom
- Tez No: 211367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen ve öğrencilerdeki mizah anlayışları, bu mizah anlayışlarının sınıf atmosferinin alt boyutlarına göre araştırarak, etkisi olup olmadığı ve meydana gelen etkilerini incelemektir.Araştırma Konya ili Meram ilçesinde seçilen altı ilköğretim ve beş ortaöğretim kurumundaki öğrencilere mizah tarzları ölçeği ve sınıf atmosferi anketi, bu sınıflarda ders veren öğretmenlere de mizah tarzları ölçeği uygulanarak veri toplanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır:1.Öğrencilerde ağırlıklı çıkan mizah anlayışı Katılımcı Mizah anlayışıdır.2.Öğretmenlerin Ağırlıklı mizah anlayışı, Katılımcı Mizah Anlayışıdır.3.Erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre saldırgan mizahı tercih ettikleri gözlenmiştir.4.Olumlu mizah yapısı ile olumsuz mizah yapısına sahip olan öğrenciler arsında iletişim kopukluğu vardır.5.Kendini yıkıcı Mizah yapısına sahip öğrencilerin, sosyal ortamdan daha fazla uzak durup, öğretmene karşı yakınlıklarını arttırdıkları görülmüştür.6.Kendini Yıkıcı Mizah yapısındaki öğrencilerin sınıf disiplinin daha fazla olması yönünde görüşleri vardır.7.Saldırgan Mizah Yapısındaki öğrenciler sınıf kurallarının yetersizliği konusunda görüşleri vardır.8.Olumlu mizah yapısındaki öğrencilerin derse karşı katılımları daha fazla olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this search is to stdy on the affects of the sense of humor, if exists, according to the inserting points of the classoom atmosphere of this sense of humour that the learners and the teachers have.The search was applied to the students of six primary-schools and six secondary-schools in meram town of Konya: after the students were applied to the humor styles questionnaire and the classroom- atmosphere cledit and the teachers of these classes were applied to the humor styles questionnaire, the mentioned data was gathered.Here are the main results, gained with the data-analyze:1-The main sense of humour of the students is the affiliative humor.2-The main sense of humour of the teacherbis the affiliative humor.3-It was observed that male-students tend on aggressive humor more than female-students4-There exists a destructive distance between the students having the positive sense of humour and the ones having negative sense of humour.5-It was seen that the students having self enhancing humor are further from te social conditons and they got closer relations with the teachers.6-The students having the having self enhancing humor have the point of view on dense clasroom dicipline.7-The students having the demolishing-nervous humour have the point of view on the lackness of the classroom-rules.8-The students having the positive sense of humour do participate in the lessons more than the others.