Ayla Kutlu'nun romanlarında anlatım teknikleri
Narration techniques in Ayla Kutlu?s novels
  1. Tez No: 211368
  2. Yazar: HATİCE DENİZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın günümüz önemli yazarlarından Ayla Kutlu roman, hikâye, çocuk hikâyeleri ve senaryo çalışmalarıyla adından söz ettirmiştir.Hazırladığımız çalışma yazarın romanlarında anlatım teknikleri üzerinedir. Konuyu desteklemek için yazarın hayatı, sanatı ve eserleri de tanıtılmaya çalışılmıştır.Ayla Kutlu'nun sekiz romanı üzerinden anlatım tekniklerine örnekler verilmiştir. Bu romanlar şunlardır: Ateş Üstünde Yürümek, Bir Göçmen Kuştu O, Cadı Ağacı, Emir Bey'in Kızları, Hoşça Kal Umut, Islak Güneş, Kaçış, Kadın Destanı.Sonuç olarak bu çalışma Ayla Kutlu'nun Türk Edebiyatında roman tekniği açısından çizgisini incelemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayla Kutlu, one of the most noticable writers of our age, has been talked about her novels, stories, children tales, play works.Our presentation which we are working on is about narration techniques of her novels. To support the subject, her life, her art and her works have been tried to be explained.Examples of her narration tecniques have been given by using eight novels of her . These novels are : Ateş Üstünde Yürümek, Bir Göçmen Kuştu O, Cadı Ağacı, Emir Bey?in Kızları, Hoşça Kal Umut, Islak Güneş, Kaçış, Kadın Destanı.As a result, this presentation aims to show Ayla Kutlu?s way of novel techniques in Turkish literature.