Fahreddin Er-Razi ve uluhiyyet anlayışı
Fakhr Al-din Al-Razi and his understanding of divinity
- Tez No: 211370
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giris bölümünde; Fahreddin Razi'nin kısaca hayatı, ailesi, yasadıgı çagınözellikleri, yapmıs oldugu gezileri, kisiligi, ilmî meclisleri, tasavvufî yönü, emir vesultanlarla olan iliskisi, talebeleri, vasiyeti, eserleri ve Kelam ilmindeki yeri veönemi baslıkları altında eleBirinci bölümde; Allah'ın varlıgı ve Allah'ın birligi konularını ayrı ayrı elealarak Fahreddin Razi'nin bu konudaki ayet ve hadisler çerçevesinde yapmısoldugu izahları tespit ederek sunmaya çalıstık.kinci bölümde ise, Kelam tarihinin en nazik, üzerinde en fazla fikirüretilen Allah'ın sıfatları konusunu ele almaya çalıstık. Sıfatlar konusunu elealırken tartısmaların subûtî sıfatlar üzerinde yogunluk kazanmıs olması sebebiylebiz de konuyu bu minval üzere ele almaya ve açıklamaya gayret ettik.Sonuç bölümünde ise, önceki bölümlerde detayını vermeye çalıstıgımızkonuların genel bir özetini sunmaya ve ulasmıs oldugumuz tespitleri ortayakoymaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to state divinity conception of Fakh al-Din al-Razi. Inintroduction, his life and character as theologian is introduced. In chapter I, hisapproach to existence and unity of God is explained. In chapter II, discussionsabout attributes of God, one of the most argued topics of lm al-Kalam, and Fakhral-Din al Razi?s opinion on this issue is introduced in context of approaches ofdifferent sects and historical background. In conclusion, detailed informations inchapter I and II are summarized and confirmed results are put forward.