XIII. yüzyılda Anadolu'dan Mısır ve Suriye'ye yaşanan karşılıklı göçler
Reciprocal migrations experienced XIII. century from anatolia to Egypt and Syria
- Tez No: 211376
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmamızda XIII. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti'nin hakim olduğu dönemde Anadolu'dan Mısır ve Suriye'ye yaşanan karşılıklı göçler üzerinde durulmuştur. Bu göçlerin meydana gelmesinde iç siyasi nedenler başta olmak üzere, Moğol istilasının ortaya çıkardığı bunalım, Baba İshak ayaklanmasının etkileri, dini grupların çalışmalarını daha rahat sürdürebilecekleri bölgelere yönelmeleri ve önemli ilim merkezlerinin cazibesi etkili olmuştur. Bu göçlerin neticesi olarak da İslam dünyasında etkileşimler yaşanmıştır. Ayrıca, Anadolu ve çevresinde yaşanan bu etkileşimler ile birlikte İslam dünyası dinamizmini korumuştur. Karşılıklı yaşanan göçler sırasında toplumu derinden etkileyen ilim adamları göçlerin sistematik olarak gerçekleşmesinde önemli rol üstlenmişlerdir. Anadolu ile Mısır ve Suriye'nin de içinde bulunduğu ortamın bu göçlere büyük etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research the topic has been the reciprocal migrations experiencied from Anatolia to Egypt and Syria in XIII. Century during which Anatolian Seljuk prevalied. Particularly; internal politic affair based reasons, depression caused by invasion of Mongol effects of Baba İshak revolt, the inclination of religious groups into the arous where they could perpetuate their Works readily, and attraction of scholar centered places, got effective to make these migrations happen. As as result of these migrations, interactions in the wold of Islam were experienced. Besides, along with the interactions witnessed Anatolia and her vicinity, The Dynamism in the world of Islam were kept alive during the reciprocal migrations. The scientist who had great influence on society played considerable roles in the systematic realization of these migrations. The situations where Egypt and Syria together with Anatolia were in influence these deeply.