Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin giyimde markaya yaklaşımları
The student of Selçuk Universty's approaches to brand in clothing
  1. Tez No: 211377
  2. Yazar: GÜLÇİN KIYGIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAFİZE PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tüketici artık her yönden güvendigi, üründen beklenen özellikler harici, artı degerlere sahip ürünleri tercih etmektedir. Bu arastırma hazır giyim sanayi için önemli olan tüketicinin davranıslarını etkileyen bu faktörleri belirlemek ve markaya bakısını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu çalısmada birinci bölüm konunun tanımı arastırmanın amacı, önemi, yöntemi ve daha önce yapılan çalısmaları kapsamaktadır. kinci bölümde marka kavramı ve onunla iliskili kavramlar açıklanmaya çalısılmıstır. üçüncü bölümde markanın önemi farklı açılardan incelenmistir. Dördüncü bölümde ise tüketici davranısları ve tüketici davranıslarını etkileyen faktörlere deginilmistir. Besinci bölümde bulgular ve yorumları yer alırken altıncı bölümde degerlendirme ve sonuç kısmı yer almaktadır. Arastırmada survey modeli kullanılmıstır. Veriler literatür tarama ve anket yoluyla elde edilmistir Bu arastırmada tüketici olarak ele alınan üniversite gençliginin marka hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmadıkları belirlenmistir. Marka hakkında yeterli bilgi sahibi olması için üreticilerin tüketicileri bilgilendirmesi ve bu bilgilendirme esnasında tüketicilerin egilimlerini Türk isletmelerine dogru kaydırmaları gerekmektedir. Üreticilerin ülkemizdeki markalasma boslugunu doldurarak yeni markalarla dünya platformundaki yerimizi almamızı saglaması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
In today?s competing ambience, international commerce intensified beyond the borders of the countries. It is essential to get branded in order to take part in today?s market, to protect your place in the market and to survive in this intensified competing ambience. From now on, consumers prefer productions which, except from the expected qualities, have positive effects on people, and which they can undoubtedly rely on. This research is made just to determine the factors that effect the behaviors of the consumer who is very important for the reday-made clothing industry. In the introduction part of the first chapter in this study, subjects such as the definition of the subject, the purpose, the importance and the method of the research and the studies made before take place. In the second chapter, the concept of ?brand? and the concepts related to it are tried to be explained. In the third chapter, the importance of brand is examined from different points of view. And in the fourth chapter, the behaviors of the consumer and the factors which effect the consumer?s behaviors are mentioned. While findings and comments take place in the fifth chapter, the sixth chapter is about evaluation and conclusion.?Survey model? is used in this research. Data are obtained from questionnaires and scanning literature. It is determined in this research that the young students of universities who are considered as consumers do not have enough information about ?brand?.Producers should inform consumers about brand and they should get the consumers? attention to the Turkish administrations in the right way. Producers should also provide us to take part in the world?s platform with our new brands.