İslam hukukunun oluşum dönemi müctehitlerinden Rebî'atü'r-re'y'in (ö. 136/753) hayatı ve İmam Mâlik ile mukayeseli olarak fıkhi görüşleri
Life of rebi'atu'r-re'y (d. 136/753) who is one of the islamic law interpreters at the formation period of islamic law and his canon law opinions comparative with Imam Malik
- Tez No: 211387
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Hukuk, Biography, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tam ad ; Ebû Osman Rebî'a b. Ebû Abdurrahman ? Faruk et-Teymî'dir. Medine'de yaşamış bir fıkıh alimidir. 136/753 tarihinde Medine'de vefat etmiştir. Rebî'a özellikle hakk?nda nass bulunmayan konularda eskilerin hükümlerinin yerine kendi re'yi ile karar vermek hususunda oldukça dikkat çekmiştir. Kendisine sorulan konular hakk?nda, kendi re'yini söylemekten çekinmemiş, öncekilerin bu konu hakk?ndaki düşüncelerini söyleyerek itiraz edenlere de ?Bunun kendi görüşü olduğunu, isteyenin alıp isteyenin almayacağını? rahatlıkla söylemiştir. Bu nedenle de ?Rebî'atü'- re'y? olarak anılmıştır. Mâlik'in hocalar?ndand?r. Daha sonra özellikle re'y de kullandığı metot nedeniyle Mâlik hocasına muhalefet etmiş ve onun ders halkasından ayrılmıştır. Her ne kadar hocas?na muhalefet etse de Mâlik'in f?kh?nda Rebî'a'n?n etkisi aç?kça görülmektedir. Özellikle fıkıhta re'yi kullanmak anlamında ilklerden olmuştur. Rebî'a'nın görüşleri müstakil olarak bir mezhep şeklinde ortaya çıkmamış da olsa, ortaya çıkan mezheplere ve kendinden sonrakilere ışık tuttuğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
His full name is Abu Othman Rebi?a b. Abu Abdurrahman Faruq et-Teymi. He is Islamic canon law wise who lived in Medina. He died in 136/753 in Medina. Rebi?a took attention by giving decisions with his opinion about subjects especially not found in hadith and verses, instead of the judgement of the formers. He didn?t abstain from saying his own opinions for the questions asked him, and freely said those who objected by stating views of formers on that issue that ?they were his opinions, whoever wants to take or don?t take?. Therefore, he was called as ?Rebi?ature?y?. He was the hodja (master) of Maliki. Then, especially due to the method he used, Maliki opposed to his hodja and left from his course link. Although he opposed to his hodja, influence of Rebi?a is clearly seen in the canon law of Malik. He has been one of the first in respect of using re?y (opinion) in Islamic canon law. Even though, opinions of Rebi?a weren?t emerged as a separate religious sect, it is true that he lighted the way for generated sects and subsequent people.