19-20. yüzyılda evlerde kullanılan dekoratif eşyalar (Konya örneği)
Decorative manners of using houses in 19-20 century (example of Konya)
  1. Tez No: 211388
  2. Yazar: HİLAL AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Crafts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Konya evleri, Anadolu'nun en eski konutlarının ?mirası? üzerinde kurulmuştur. Günümüze ulaşan Konya evleri Osmanlı evlerinin genel özellikleri ile birlikte bölgesel özellikler de taşımaktadır. Bu kapsamda Konya evi planı, plan tipleri, mimariye bağlı dekoratif unsurlar, dekoratif ve kullanım eşyaların tanımları ve hammaddelerine göre sınıflandırılması, malzeme, teknik ve süsleme özelliklerinin ayrıntılı olarak analizleri yapılmış ve değerlendirilmeye gidilmiştir. Teknik, malzeme, süsleme açısından farklılık gösteren eserlerden katalog oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak ev donatılarının mimari ve kültürel etkileri vurgulanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda bibliyografya, tablolar, grafikler ve fotoğraflar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The houses of Konya were built on the heritage of the oldest buildings. Today, Konya?s houses have both a general features and local features. In this way, the plan of Konya?s house types of plan, decorative manners (architectural), definitions of decoration and using thing and classifications of decoration and using thing and classification, according the their source. There was used of a technique and has been made an analysis of ornament features by detailed and been evaluated. In such way, a catalog has been consisted of the works which have differences according to technique and things and ornaments. At he end of the search, by being made a general evaluation architectural and cultural effects of house decoration have been stressed. At the end of this search, there are bibliography, table, graphic and photographs.