Stylistic analysis of harold pinter's plays: The birthday party,the homecoming,the caretaker,ashes to ashes,betrayal
Harold pinter'in oyunlarinin biçimbilimsel açidan incelenmesi:The birthday party, the homecoming,the caretaker,ashes to ashes,betrayal
- Tez No: 211397
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısma Harold Pinter'ın The Birthday Party, The Homecoming, Ashes to Ashes, The Caretaker ve Betrayal adlı oyunlarında kullandıgı dili analiz etmeyi amaçlar. Bu bes oyun, insanoglunun yasadıgı hayatın anlamsızlıgını ve yararsızlıgını net bir sekilde okuyucuya anlatmaktadır. Her bir oyun Biçembilimsel Yaklasım'ın önderliginde Odd Talk, Turn-Taking, Repetition ve Speech Acts baslıkları altında incelenir. Bu incelemeler Absurd Tiyatro'nun öncülerinden biri olan Harold Pinter'ın oyunlarında kullandıgı dilin özelliklerini, bu dilin günlük konusma diliyle ne kadar benzer oldugunu ve karakterlerin iç dünyalarında neler olup bittigini dil aracılıgıyla okuyucusuna nasıl ilettigini ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at analysing the language of Harold Pinter?s five plays The Birthday Party, The Homecoming, Ashes to Ashes, The Caretaker and Betrayal in a stylistic manner. These five plays have the common characteristics of absurdity and futility of mankind. Each play is examined under the headings of Odd Talk, Turn-taking, Repetition and Speech Acts in the light of Stylistic Approach. All these headings are exemplified by the quotations taken from Pinter?s five plays. This study tries to reveal the main characteristics of Pinter?s language, its similarity with the daily verbal interaction and how Pinter represents what happens within characters? inner world and their battle with each other through language.