Öğretmenlerin psikolojik ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri.
Teachers opinions regarding their psychological needs.
- Tez No: 211398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAHİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğretmenlerin psikolojik ihtiyaçlarını belirlemek amacı ile yapılan bu araştırma, nitel araştırma modelindedir. Veriler, 36 öğretmene yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde, NVivo2 faydalanılmıştır. Öğretmenlerin, saygınlık, güven, sevgi, iletişim (ilişki) ve başarı; erkeklerin saygınlık, sevgi, güven, iletişim ve başarı; bayanların güvenlik, saygınlık, iletişim ve başarı ihtiyacı hissettikleri belirlenmiştir. Çevreleri ile iletişim kurarken, duyguları anlama, şefkat gösterme, başatlık ve yakınlık (ilişkili olma); erkeklerin duyguları anlama, başatlık, şefkat gösterme ve yakınlık; kadınların ise duyguları anlama, şefkat gösterme, yakınlık ve başatlık ihtiyacını giderdikleri belirlenmiştir. Ait olma ve başarma ihtiyacını giderebildikleri, kendilerini sürekli geliştirerek yeni amaçlar edinebildikleri, yetenek ve becerilerini kullanabildikleri, özerklik ve ilişki ihtiyaçlarını karşıladıkları alanlarda; her iki cinsiyetin de öncelikle ait olma, sonra başarma, özerklik, ilişki ihtiyaçlarını giderdikleri alanlarda kendilerini rahat, huzurlu ve mutlu hissettikleri saptanmıştır. Meslektaşları ile adalet, yeterlilik ve özgürlük ile ilgili konularda iletişim ihtiyacı duydukları; erkeklerin meslektaşları ile en çok adalet, sonra yeterlilik ve özgürlük; kadınların ise en çok adalet ve yeterlilik, daha az düzeyde özgürlük ihtiyacı ile ilgili konularda konuştukları belirlenmiştir. Başarılı olmak için yeterlilik, kendini suçlama ve duyguları anlama ihtiyacı hissettikleri; erkeklerin yarıdan fazlasının yeterlilik, eşit düzeyde kendini suçlama ve duyguları anlama; kadınların ise yarıdan fazlasının yeterlilik, yarıya yakının kendini suçlama, az bir bölümünün ise duyguları anlama ihtiyacı içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative research carried to learn about the psychological needs of the teachers. The data has been collected through the application of semi-constituted interview forms to 36 teachers. The ?NVivo2? software was used in the analysis of the data. It has been found out that the needs of the teachers, in general, are esteem, confidence, love, communication, and achievement; while the needs of the male teachers are esteem, love, confidence, communication and achievement; the needs of the female teachers are confidence, esteem, communication and achievement. It has also been found out that teachers, in general, meet their needs of understanding, showing kindness, dominance and closeness (to be related), when they communicate with their environment. While male teachers meet the needs of understanding feelings, dominance, showing kindness and closeness, female teachers meet their needs of understanding feelings, showing kindness, closeness and dominance. It is obvious from the interpretation of the data that teachers belonging to the both sexes felt themselves relaxed and happy when they could meet their needs of belonging and achieving, continuously develop themselves and obtain new targets, use their talents and abilities, meet their psychological needs in the fields where they can cover their needs for autonomy and relationship. From the outcome of the data, it has emerged that teachers in general, need to communicate with their colleagues in respect of justice, competence and freedom; and while males mostly talked about justice and then competence and freedom with their colleagues; females talked about the need for justice and competence, and then less about the need for freedom. It has also come out that teachers, in general, needed competence, selfaccusation and understanding in order to be successful; however, more than half of the males needed competence, self-accusation on an equal level and understanding, while more than half of the females expressed their need for competence and a small portion expressed the need for self-accusation, and another small portion expressed the need for understanding feelings.