Türk Rum nüfus mübadelesi ve Konya
Turkish Greek immigration of popilation and Konya
- Tez No: 211405
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mübadele ile yaşanan bu göç, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli iktisadi ve sosyal sorunu olmuştur. Bu eserde öncelikle Türk ? Yunan ilişkilerinin tarihi süreçte Lozan Barış Antlaşmasına kadar olan dönemi ele alınmış ve Mübadeleyi iki devlet içinde; zorunlu kılan nedenler belirtilmiştir. Topraklarındaki esnaf sınıfının ve ekilebilir topraklarının büyük bir kısmını kısa sürede kaybeden Türkiye, hem gelen mübadilleri iskân etmek hem de onları üretici hale getirmek için çalışmıştır. Ancak 1923?1925 yılları arasında yoğun olarak yaşanan mübadele, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli ekonomi, nüfus, kalkınma gibi hamlelerinin de başlangıcı olmuş, nüfusu bol, müreffeh, zengin bir vatan idealini doğurmuştur. Fakat bu süreç çetin ve sancılı bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Mübadele sürecinde yapılan çalışmalar ve iskân bölgelerinin dağılımı bütün yönleri ile ele alınmıştır. Anadolu'nun en büyük kentlerinden Konya'nın mübadele sürecinde yaşadığı sıkıntılar, mübadillerin yerleştirilmesi, mıntıkaların taksimi incelenmiştir. Sonuç olarak Mübadelenin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki derin izleri ve Konya ve çevresindeki etkileri ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This immigration lived with exchange has been the most important economic and social problem of Turkish Republic. In this work, the term of Turk-Greek relationships until the Treaty of Lausanne in the historical period is taken up and causes which made the exchange inevitable in two countries are revealed. Turkey who had lost its tradesman in its lands and most of its cultivable lands in a short time tried to both settle the exchange in and to make them producer. But , exchange which was lived intensely between the years of 1923 and 1925 became the beginning of national economical , population and developmental advances ;it led to the ideal of a country of a great population, a country of prosperousness and richness However this period appears in history as a hard and painful term. Works done in the period of exchange and distribution of areas of settlements are taken up with their every respect. Troubles which Konya, one of the biggest cities of Anatolia ,lived ; settling of exchange and division of areas have been researched. As a result, deep effects of exchange in Turkish Republic history and Konya and in the vicinity of Konya are tried to be dealt with.