Konya-Ereğli Müzesi'nde bulunan roma dönemi kandilleri
Oil lamps of roman period in Konya-Ereğli Museum
  1. Tez No: 211404
  2. Yazar: DİLEK COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın konusunu Konya-Ereğli Müzesi'nde Bulunan Roma Dönemi Kandilleri oluşturmaktadır. Evlerde aydınlanma, mezarlarda hediye, dini törenlerde adak malzemesi olarak kullanılan, yapımı ve kullanımı Paleolotik Döneme kadar uzanan kandiller, insanoğlunun hayatında önemli bir yer teşkil etmiştir. Kandil; Latince kökenli bir kelimedir. Kelime karşılığı; sıvı yağ ve fitil konularak yakılan aydınlatma kabıdır. Katalogumuzu Konya- Ereğli Müzesi'nin Arkeoloji salonu vitrin II' de sergilenen ve müze deposunda bulunan toplam 29 adet kandil oluşturmaktadır. Yapılan kütüphane çalışmasının ardından kandillerimizi 7 grup altında değerlendirdik. Böylece çalışmamızın konusunu oluşturan kandillerin tiplerini ve kronolojisini vermemiz mümkün oldu. Ancak kandillerin bu bölgeye ait olup olmadıkları kesin belli olmadığı için üretim yerleri konusunda net bir sonuç elde edemedik. Dolayısıyla kandillerimizi tipolojik açıdan değerlendirdik. Genel olarak Diskoid ve oval formlu olan kandillerimizde kullanılan malzemeyi de dikkate aldık. Sonuç olarak katalogumuzu oluşturan kandillerin en erkeni (bu kandilimiz katalogumuzdaki tek figürlü kandildir.) M.S.2. yy' a tarihlenirken (Kat. No: 1); en geç örnekler M.S. 5.-6. yy' a tarihlenmektedirler (Kat. No: 11, 27, 28, 29) .
Özet (Çeviri)
Our stady subject is the Oil Lamps of Roman Period in Konya-Ereğli Museum. Oil lamps which are used as a lighting in houses, as a present in tombs, as vow materials at religious ceremonies and whose construction and usage extended to the Paleolithic Period, have a great importance in the life of mankind Oil lamp is a word whose root is in Latin. İt?s word meaning is that it is a lighting case which is burnt by putting oil and wick. 29 pieces of oil lamps which are exhibited at the vitrine II of Archeology room of Konya-Ereğli Museum and which are kept in the museum store, have formed our catalogue. After our study of library, we evaluate our oil lamps in 7 groups. So; it was possible for us to give types of the oil lamps and their chronology . However ; We couldn?t get definite result abaut their production places because; it is not clear whether they belong to this region or not. So ; we examined our oil lamps according to their typs. In general, we paid attention to the materials used in discoid and oval shaped oil lamps. Consequently while, the early examples of oil lamps which formed our catalogue, dated in A.D.2. century ( Number of catalogue :1), the last examples of them are dated in A.D. 5-6 centuries. ( Number of catalogues:11, 27, 28, 29 ).