The 1923 Greco-Turkish Population Exchange and the End of Asia Minor hellenism: Greek, Turkish, and Karamanlı narratives of Forced displacement from Anatolia
1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ve Küçük Asya helenizminin sonu: Anadolu'dan zorunlu göç üzerine Yunanca, Türkçe ve Karamanlıca anlatılar
  1. Tez No: 824229
  2. Yazar: KORAY SAÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, 20. yüzyıl Yunan, Karamanlı ve Türk edebiyatından seçilen anlatılar üzerinden 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinin belleğinin izini sürmektedir. Özellikle Anadolu'dan zorunlu göçe dair anlatılara odaklanan bu çalışma, dahil etme ve dışlama stratejisi üzerinden Yunanistan'da ve Türkiye'de ulusal söylemi biçimlendiren ve tek unsurlu bir ulusal kimlik yaratma yöntemi olarak kullanılan nüfus mübadelesine ışık tutmayı amaçlar. Birinci bölüm İlias Venezis'in Eolya Toprağı romanını, geç 20. yüzyıl Yunan ulusal söyleminin temel bileşenlerinden birini oluşturan kaybedilen memleket ideolojisinin kurucu metinlerinden biri olarak inceler. İkinci bölüm, İç Anadolu'daki Rum Ortodoks köylerinden sürülen ve zorunlu göçe dair deneyimlerini Karamanlıca (Yunan alfabesiyle yazılan Türkçe) şiir formunda kayda geçiren mübadillerin anlatılarına odaklanır. Karamanlı şiiri yakından incelendiğinde kaybedilen memleket ideolojisini ve tek unsurlu bir ulus varsayımını çürütür. Son bölüm ise yeni kurulan Türk ulus devletinde nüfus mübadelesine dair sessizlik dönemini ve bu sessizliğin, Sabahattin Ali'nin Batı Anadolu'da çürümekte olan bir mübadil yerleşimini konu alan öyküsü“Çirkince”sayesinde Türk edebiyatında nasıl kırıldığını tartışır. Bu tezde incelenen metinlerin temelinde yatan zorunlu göç ve iskâna dair deneyimler, Ege'nin iki yakasındaki ulusal söylemlerin kendi çıkarlarına yönelik teşebbüslerini boşa çıkararak tek unsurlu bir anlatı içerisinde yer almayı reddeder.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the memory of the 1923 Greco-Turkish Population Exchange through a selection of narratives from twentieth-century Greek, Karamanli, and Turkish literature. Focusing particularly on the narratives of displacement from Anatolia, this study aims to shed light on the Population Exchange as a means of fabricating a homogeneous national identity, and as a formative event that shaped the nationalist discourses in Greece and Turkey through a strategy of inclusion and exclusion. The first chapter examines Ilias Venezis' Land of Aeolia as one of the foundational texts of the Greek ideology of lost homelands, which constitutes a central component of the late twentieth-century Greek nationalist discourse. The second chapter situates itself in the Greek Orthodox villages of Central Anatolia, whose residents recorded their experiences of displacement in the form of poetry in Karamanlidika (i.e., Turkish in the Greek script). A careful examination of Karamanli poetry undermines the ideology of lost homelands and its assumptions of national homogeneity. The final chapter offers an insight into the period of silence surrounding the Population Exchange in the emerging nation‐state of Turkey, and how Sabahattin Ali's short story on a decaying refugee settlement in Western Anatolia, namely“Çirkince,”breaks this silence in Turkish literature. The experiences of uprooting and resettlement embedded in these texts, I argue, refuse to be incorporated into a single homogeneous narrative, undermining the manipulative efforts of the nationalist discourses on both sides of the Aegean.