Dinler tarihi açısından heybeliada ruhban okuluna genel bir bakış
Theology school of chalki an analytical survey from the perspective of history of religions
  1. Tez No: 211416
  2. Yazar: SALİH İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu projenin öncelikli hedefi Heybeliada Ruhban Okulu'nun kurumlarını, eğitim programlarını, mezunlarını ve de tarihini orjinal kaynaklarına dayanarak yeniden ele almaktır. Kapsamlı ve tarafsız kaynakların eksikliği ve okulun Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihindeki yeri böyle bir çalışmaya olan ihtiyacı artırmaktadır. Heybeliada Aya Triada Manastırı ve Ruhban Okulu 19. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyılın son çeyreğine kadar (1844-1971/1985) İstanbul'daki Paptrikhane'nin ve ona bağlı Ortodoks aleminin eğitim ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerini sürdürmüştür. Manastır, ilk kez Fener Patriği Fotios I (837-866) tarafından inşa edilmiş ve 1844 senesinde Patrik Yermanos IV tarafından ruhban okuluna dönüştürülmüştür. Okulun teoloji bölümü 1971'de, ardından lisesi de 1985'de kapatılmıştır. Okul son zamanlarda Türkiye'nin Avrupa Birliği, azınlıkların hakları ve Ruhban okulunun yeniden açılması tartışmalarıyla birlikte yeniden uluslararası gündeme gelmeye başlamıştır. Tezimin giriş bölümünde, kısaca İstanbul Fener Rum Patrikhanesinin eğitim tarihini ve kurumlarını inceledim. Sonraki bölümlerde ise Heybeliada Ruhban okulunun Patrikhane ile olan ilişkisini, okulun tarihini, eğitim programlarını, kadrolarını ve mezunların Patrikhane tarihindeki yerlerini ve önemini ele aldım. Bu çalışmanın son zamanlarda okulla ilgili yapılan tartışmalarda konunun taraflarına objektif bilgiler sunması ve Türkiye'deki azınlıkların hakları meselesinin çözümünde bir katkı sağlaması bakımından önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this project is to revisit the facilities, instructional programs, graduates and the history of theology school of Chalki based on the original sources. The shortage of comprehensive and objective sources and the place of the School in political history of Ottoman Empire and Turkey increase the need for such a study. The Theology School of Chalki and Monastery of the Holy Trinity operated from the second half of the 19th century till the last quarter of the 20th century (1844- 1971/1985) in order to meet the educational needs of the Patriarchate in Istanbul and of Orthodoxy in general. The Monastery was originally founded by Patriarch Photius I (837-866), and in 1844, Patriarch Germanos IV converted the Monastery into a theology school. School?s department of theology was closed in 1971, and then later in 1985 its high school was closed, too. It has recently started to receive international attention with the discussions of Turkey?s EU membership, rights of minorities in Turkey and reopening the School. In the introduction of my dissertation, I briefly examine the instructional history and educational facilities of Patriarchate in Istanbul. In the following chapters, I talk about the connection between the Patriarchate and the Theology School of Chalki, its history, ıts faculty, and how its instructional facilities, educational programs worked. Place of its graduates in the history is also among the topics of this study. I believe that this study will provide objective data to the parties of the debate about the Theology School of Chalki, and will have a significant role in finding an answer to the recent discussions about rights of the minorities in Turkey