Bir grup fen lisesi öğrencisine verilen insani değerler eğitiminin insani değerler ölçeği ile sınanması
The assesment of the teaching of humane values which are imposed a group of science high school students by humane values scale
  1. Tez No: 211415
  2. Yazar: BÜLENT DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalısmanın amacı, fen lisesi ögrencileri üzerinde insani degerler egitimi programının ögrencilerin degerlere saip olma düzeyinde bir degisiklikler meydana getirip getirmedigini arastırılmasıdır. Ögrencilere uygulanan insani degerler egitim programının bu ögrencilerin deger düzeyini arttırmada etkili olup olmadıgını incelemektir. Arastırma 2006-2007 ögretim yılında Konya ili Meram Fen Lisesi birinci ve ikinci sınıf ögrencileri üzerinde yapılmıstır. Uygulamada bu kurumda kalan 15'i deney ve 15' kontrol grubu olmak üzere 30 ögrenci yer almıstır. Arastırma süreci, Nisan-Mayıs 2007 arasını kapsamaktadır. Egitim programı ve ölçek hazırlandıktan sonra, çalısma yapılacak olan ögrenci grubu seçilmistir. Yansız olarak deney ve kontrol grubu olusturulmustur. Grupların denk oldugu istatistiksel olarak test edilmistir. Deney grubunda yer alan 15 ögrenciye 14 oturum süren nsani Degerler Egitimi Programı verilmistir. Bu oturumlar haftada 2 oturum, olmak üzere toplam 14 oturum yapılmıstır. Kontrol grubuna ise her hangi bir egitim verilmemistir. Arastırmaya iliskin bulguları asagıdaki gibi özetleyebiliriz: 1. Deney grubunun öntest ölçüm puanları ile sontest ölçüm puanları arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu degildir. 2. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine sorumluluk alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. Bu sonuç da vermis oldugumuz programın etkisini göstermektedir. 3. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine dostluk/arkadaslık alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. 4. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine barısçı olma alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. Deney grubunun lehine çıkan bu sonuçta insani degerler egitim programının etkisini göstermektedir. 5. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine saygı alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. 6. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine dürüstlük alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. Bu sonuç da vermis oldugumuz programın etkisini göstermektedir. 7. Deney ve kontrol grubunun sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine hosgörü alt boyutunda anlamlı bir farklılık söz konusudur. Bu sonuç da vermis oldugumuz programın etkisini göstermektedir. nsani Degerler Egitimi programı çalısmasından elde edilen bulgular ısıgında yorumlar yapılmıs ve programın, ortaögretim ögrencilerinin deger edinim düzeylerinin gelismesinde etkili oldugu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a group of science high school students the humanistic values education programme and to investigate whether there are any changes at the level of student?s outcomes as a result of this education. The research was conducted on the first and second grade students in 2006-2007 school year in Meram Sccience High School in the province of Konya. There were 30 students, 15 in the experimental group and the other 15 in the control group. The process of research covers April-May 2007. After the preparation of the education programme and scale, the students were randomly experimental and control groups. The fact that assigned to the groups were equal was tested statistically. Humanistic values education programme consisted of 14 sessions. These 14 sessions were conducted twice a week. No educational programme was given to the control group. The findings can be summarized regarding the research as below. 1. Between the pretest scores and post-test scores of the experimental group is a significant difference in favor of the post-test. There is no such difference for the control group. 2. In accordance with the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the sub-dimension of responsibility in favor of the experimental group, and this result shows the effect of the education programme. 3. According to the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the sub-dimension of friendship in favor of the experimental group. 4. According to the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the sub-dimension of being peaceful in favor of the experimental group. This result in favor of the experimental group shows the effect of the humanistic values education programme. 5. According, to the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the subdimension of respect in favor of the experimental group. 6. According to the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the sub-dimension of veracity in favor of experimental group. This result shows the effect of the education programme as well. 7. According to the post-test scores of the experimental and control group, there is a significant difference in the sub-dimension of tolerance in favor of the experimental group, and this result shows the effect of the education programme. In the light of the findings obtained from the study of the humanistic values education programme, comments were made and it was concluded that the programme was effective in the development of the value acquisition level of the students at high schools.