Lise öğrencilerinin algıladıkları ana-baba tutumları ile kendine saygı düzeylerinin incelenmesi
Parents attitudes which high school pupils perceive and levels of self-esteem being examined
- Tez No: 211432
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN IZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu arastırmada, Lise Ögrencilerinin Algıladıkları Ana-Baba Tutumları ile Kendilerine Saygı Düzeyleri incelenmistir. Bu arastırma tarama modeline uygun olarak gerçeklestirilmistir. Arastırmanın çalısma evrenini, 2006-2007 Egitim-Ögretim yılında Konya li Seydisehir ilçesindeki Liselerde ögrenim gören 1.2.3. sınıf ögrencileri olusturmustur. lgili sınıflardaki ögrencilere gruplar halinde arastırmanın ölçüm araçları uygulanmıstır. Arastırma örneklemi tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilmistir. Arastırma örneklemi toplam 571 ögrenciden olusmaktadır. Verilerin toplanmasında, Kendine Saygı Ölçegi (K.S.Ö) ve Ana-Baba Tutumları Ölçegi kullanılmıstır. Verilerin analizinde; t testi ve F testi (Varyans analizi), Tukey testi kullanılmıstır. Arastırma bulgularına göre; Kız ve Erkek ögrencilerin algıladıkları anababa tutumları(demokratik, otoriter, koruyucu) arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıstır. Sınıf degiskeni açısından lise 1.2. ve 3. sınıflar arasında da anlamlı bir fark ortaya çıkmamıstır; okul türü degiskeninde Koruyucu ve Otoriter Ana-baba tutumlarında anlamlı bir fark bulunamamıs; oysa demokratik ana-baba tutumları açısından, Anadolu lisesi lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıstır. Yine Kız ögrenciler ile Erkek ögrencilerin, Kendilerine saygı düzeyleri açısından anlamlı bir fark ortaya çıkmamıstır; aynı sekilde sınıf düzeyi degiskeni açısından da Lise 1. 2. ve 3. sınıf ögrencilerinin Kendilerine Saygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmezken; okul türü degiskeninde Saglık Meslek Lisesi lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıstır
Özet (Çeviri)
In thıs search, parents attitudes which high school pupils perceive and levels of self_esteem have been examined.This search has been made suitably to search model. The search?s study term has been formed by the pupils who are studying at first,second,third classes at Seydisehir High School in 2006-2007 Educational Year.The search?s measurement equipments have been applied in groups to the students who are at that classes.The Search sample has been chosen with accidental group sampling method.The search sample has consisted of total 571 pupils. In datums? being gathered, self_esteem measure and the parents attitudes measure has been used. In datums? analysis T and F tests,Tukey test have been used.In datums? analysis. According to the search finding; a remarkable difference among school girls? and school boys? parents attitudes hasn?t appeared.From the point of changeable factor of classroom; although a remarkable difference hasn?t appeared among first,second,thırd classes too; in changable factor of school a remarkable difference hasn?t been found in protective and authaitarian parents attitudes; otherwise from the point of democratic parents attitudes; a remarkable difference has appeared in favour of Anatolian High School. A remarkable difference hasn?t appeared among school girls? and school boys? levels of self_esteem once again; in the same way from the point of changeable factor of class level althouogh w remarkable difference hasn?t been seen among levels of self_esteem of the pupils who are at first;second;third classes in changeable factor of school has appeared in favour of Medicine Trade School.