Halit Ziya Uşaklıgil'in romanlarında kadın ve kadın eğitimi
Woman and woman education at Halit Ziya Uşakligil's novels
  1. Tez No: 211458
  2. Yazar: SEVDA ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Batılılasma devri Türk edebiyatının usta romancılarından olan Halit Ziya Usaklıgil, romanlarındaki kadınları mekânın, irsiyetin ve terbiyenin sekillendirdigi bir varlık olarak ortaya koyar. Mekân, roman kadınları üzerinde bu unsurlardan en belirleyici olanıdır. Bu baglamda ev, kadının her anlamda varlıgını açıga çıkardıgı, her seyiyle var oldugu bir mekândır. Romanlarda ev içindeki kadınlar çogunlukta olmakla beraber, ev dısındaki kadınlar da önemli bir yer tutar. Romanlardaki ev içindeki kadınlar, evin hanımları, genç kızlar, çocuklar, hizmetçiler, bacılar ve mürebbiyeler olmak üzere bes bölümde incelenebilir. Evin hanımları, Azra hariç, genellikle orta yaslı ya da orta yasın üstündeki kadınlardır. Evin ruhuna sahip oldukları sürece mutludurlar. Evin düzeninden, hizmetçilerin denetiminden sorumludurlar. Evdeki genç kızlar, evin sorumluluklarından uzaktırlar. Çocuklar evin nesesi, ebeveynlerin birbirilerine olan bagın bir sembolüdür. Hizmetçiler ve bacılar, evin ikinci dereceden sahipleri, aileden biri gibidirler. Halit Ziya'nın romanlarında olumsuz bir kisilige sahip hiçbir hizmetçi ve bacı yoktur. Romanlarda, genç kızları egitmek üzere tutulan mürebbiyelerden Hacer'in ve Nihal'in mürebbiyeleri Kerime Hanım ve Mlle de Courton, evde ve dolayısıyla roman akısı içinde önemli bir yere sahiptirler. Ev dısındaki kadınlar, kapalı eglence mekânlarında ve mesire yerlerinde karsımıza çıkarlar. Kapalı eglence mekânlarındaki kadınların çogu yabancı uyrukludur. Memleketlerinden çalısıp para kazanmak için gelirler. Olumsuz çalısma sartları, bu kadınları yıpratır. Adi zevk ve eglence anlayısının nesnesi olan kadınlara, bu hayat tarzından uzak olan kisiler merhametle yaklasır. Mesire yerlerindeki kadınlarsa, maddiyatın besledigi asklarıyla, bütün stanbul'un dedikodu malzemesi olurlar. Mesire yerleri, yasak askların yasandıgı, çogunlukla, herkesçe tanınan bazı kadınların giyimlerini sergiledikleri bir podyum, halk için degil, nefsi için yasamayı prensip edinenlerin eglencede doyuma ulastıkları yerlerdir. Buradaki kadınlar iyi aile erkekleri ve evli erkekler için cazibeleri ve zekice oynadıkları ask oyunlarıyla tehlike olustururlar. Kadın hangi konumda ve hangi sartlarda olursa olsun egitimlidir; egitimin ehemmiyetinin farkındadır. Kadının toplumdaki, aile içindeki ve erkek karsısındaki yerini aldıgı egitim ve yetisme tarzı belirler. Kadın çalısmak için egitim almaz; egitim, belli bir dönem için yasamının bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Halit Ziya Usaklıgil, a distinguished novelist from Turkish literature in westernization, reveals the woman as of the place, genetics and bringing up The place is one of the more important place in those elements in the woman of the novel. In this sense“the house”is the place where the woman is existed and the place where she is. While the numer of the womanin the houses are more than those of outside, the woman of the outside are also existed. The women of the houese can be classified in five categories, namely; the hostesses of the houses, misses, children, servants and bacis and the governesses The ladies except Azra are generally middle aged or more than middle aged ones. They are happy as long as the have the soul of the house. They are responsible from the cleaning and order of the maids. The young ladies are far from the house works. The children are the joy of the family and the symbol of the family tied to each other. The maids and the servants are regarded as the second owner of the house and the members of the family. In none of the Halit Ziya's novels a negative character of maid or bacis can be seen. . In the novels Kerime Hanım who is required to work as the teacher of the Hacer and Mlle de Courton have a very crucial role in the flowing of the novel. Outside of the house the woman are seen in closed areas and recreation spots. Most of the women in the closed areas are foreign originated. They come to earn Money fromtheir coountries. The negative working conditions wear out these ladies. Those who are npot involved in despicable fun and enjoyment life style mercy these ladies. They become gossip material of stanbul with their love fed from material things. The recreation spots are generally the place where banned loves are existed, generally podiums where many men show their clothes and not for the people for their personalities. The women here are dangerous for the good family men and married ones with their charm and their witty planned love games. No matter where the woman is and in which condition, she is educated; knows the importance of the education. The place of the woman in the society, in the family and compared to the men is determined according to her education and her growing up manner. The woman doesn't get educaiton for work, education is a part of her life for a period.