19. yüzyıl Osmanlı şeyhlerinden Bozkırlı Muhammmed Bahâeddin Efendi ve 'îkâzu'n-nâimîn' adlı eserindeki tasavvuf anlayışı
One of nineteenth century Ottoman Sheikhs Muhammed Bahaeddin Bozkiri ; and his understending of sufizm in his work titled 'Iqaz al-Naimin'
  1. Tez No: 211459
  2. Yazar: ALİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLAVER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyıl Osmanlı Şeyhlerinden Muhammed Bahâeddin el- Bozkırî'nin hayatı, eserleri, bazı tasavvufi kavramlara yaklaşımı incelenmiştir. Muhammed Bahâeddin el-Bozkırî, Nakşibendiye-i Halidiyye'ye mensup bir âlim ve mutasavvıftır. Hocası ve şeyhi babası Muhammed Kutsi el- Bozkırî'dir. Yazılı eser olarak iki adet risalesi bulunmaktadır. Bunlardan bir Nakşîlik diğeri Vahdet-i Vücûd hakkındadır. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Konya'da Nakşîlik ve Nakşîliğin temsil edildiği eğitim kurumları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde; Muhammed Bahâeddin el-Bozkırî'nin hayatı, ailesi, eserleri, ilmi ve tasavvufi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; çeşitli tasavvufi konuları açıkladığı ?Îkâzu'n-Nâimîn ve Tenbîhü'l-Mukallidîn? adlı eseri Türkçeye çevrilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu eseri çerçevesinde zikir, ihsan-murakabe, kelimât-ı kudsiyye, muhabbet, vahdet-i vücûd gibi bazı tasavvufi kavramlara yaklaşımı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have treated Sheikh Muhammad Bahâaddin al-Bozkır??s life, works and approach to Sufism. Sheikh Muhammad Bahâaddin al-Bozkır? (dying date 1324/1906) was Naqshi Sheikh. At the same time he was a high learned scholar (mudarris). He was born in Bozkir, a town of Konya, after that he moved to the Konya as a mudarris and sheikh of the Naqshbandiyye. His father Muhammad Kutsi Effendi is a well-known personality in the Anatolia. Sheik Muhammad Bahâddin al-Bozkır? compiled two books (risala). One of them is ??q?z al-N?im?n ve Tenb?h al-Mukallid?n? and it is about the Main Principles of Naqshbandiyya, the other is ?B?isa al-Maqfira? F? Bey?n Ahv?l al?hira?? , and is about the ?Wahdat al-Wujud?(unity of being). Our study consists of there chapters along with an introduction. In the introduction, we have tried to give information about Naqhsibandiyye in Konya and Naqhsibandiyye in the education assocations. In the first chapter, Sheik Muhammad Bahâaddin al-Bozkır??s life, family, works and scholarly of treated. In the second chapter, we have translated his work titled ??q?z al-N?im?n ve Tenb?h al-Mukallid?n?. In the thirth chapter of our study, we have studied his understending of Sufism in which some concepts such as Dhikr, Ihs?n, Muraqaba, Kalim?t al- Kudsiyya, Love, Wahdat al-Wujud are deal with