Gaspare ve Giuseppe Fossati'nin İstanbul H.Sophia kilisesindeki mozaik onarım çalışmaları
  1. Tez No: 21146
  2. Yazar: GÜLSÜM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
1847-49 yılları arasında Abdülmecid ' in izni ile H.Sophia'da gerçekleştirilen mozaik onarım çalışmaları, gerek kilisenin mozaiklerinin korunması ve günümüze ulaşması, gerekse Osmanlı Döneminde yapılmış ilk mozaik restorasyonu olması açısından çok önemlidir. İtalyan mimarlar Gaspare ve Giuseppe Fossati, restorasyonun ilk aşamasında, daha önce sıvanarak kapatılmış mozaikleri temizleyerek açığa çıkarmışlardır. Ortaya çıkarılan mozaiklerin hemen çizimleri yapılmış, eskizlere notlar ve ölçüler eklenmek suretiyle belgeleme evresi tamamlanmıştır. Daha sonra mozaikler demir çivilerle duvara tutturularak sağlamlaştırılmıştır. Eksik kısımlar alçı ve harç ile doldurulmuştur. Bundan sonra harcın üzeri boyanmıştı r. Fossati ' lerin temizlik, sağlamlaştırma ve tamamlama şeklinde gerçekleştirdikleri onarımlar, mozaiklerin belgelenmesini de içerdiğinden önemlidir. Çünkü günümüze ulaşamamış mozaikleri bu çalışma sırasında yapılan eskizlerden öğrenmekteyiz. Bunun yanısıra, temizlenip onarılan ve sağlamlaşt ı r ı lan mozaiklerin, kolayca açılabilecek şekilde kapatılmış olması da 1847-49 onarımlarının değerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The repair works of' the ffiosaic real ıztd öt. t. i it H= Sophia, with the per mi ss i on uf Abdü İmecci d between the yeaf s l947~4'7 are very important both from Lhf point of- protection of- the (Mosaics of the church so that they have reached to our 1. inse and of- be i nç D 1. 1, o m a n per i o d. The Italian architects Gaspare and Giuseppe Fossati have brought the mosaics- into daylight by cleaning away the paints on them. Then the drawings of these mosaics &re made and the documents t i on pfıase ıs completed by making addı Lions of some notes and measurements to the sketches. Later, the mosaics- are fastened to the wall by iron nails. The missing parts sxb filled with plaster and mortar» and then they are painted» The repair works- of the Fossati s -realized bv cleaning» re i ntor ci nu Sitiu completi ug, are very significant because these works also included the documentation of these mosaics- since we learn about the mosaics which have not been able to reach to our day's» from the sketches made by them. Besides, the fact that the cleaned, repaired and reinforced mosaics B.rB closed in a way so that they can be brought out easily, increases the value of 184/*- ^9 repairments.