Video oyunlarının çocuklarda saldırganlığa etkisi
- Tez No: 21148
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
XI yardımcı araştırmacı olarak görev alan arkadaşım Mahmut Kantarcı 'ya, çalışmaya denek olarak katılmayı kabul eden tüm öğrenciler ile öneri ve eleştirilerinden yararlandığım A.ü. Adli Tıp Enstitüsü araştırma görevlilerinden Nevin Avcı ve Yelda Çakır' a teşekkür ediyorum. Yaşamı birlikte üstlendiğim eşim Oya Çetinkaya'ya gösterdiği özveri, anlayış ve yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakan ÇETİNKAYA Aralık, 19911 V izleme) X 2(cinsiyet: kız, erkek) faktörlü deney desenine uygun varyans analizi tekniği uygulanmış, değişkenlerin düzeyleri arasında gözlenen anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla da Tukey testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, saldırgan içerikli video oyunu oynayan deneklerin hem aynı oyunu oynayan, hem de diğer iki oyunu oynayan ve izleyen deneklerden daha fazla saldırgan davradıklarını göstermiştir. Bulgular ilgili literatürün ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tne present study examined the effect of aggressive video games on children's aggressive behavior. A total of 120 (60 giriş and 60 boys) primary school children with an age of 9 to 11 participated in the study. Subjects were randomly assigned to öne of the three game conditions (aggressive video game, nonaggressive video game and paper-pencil game) by pairs with öne of the pairs being player and the other being observer. During a treatment session of ten minutes, the player subject of each pair played, while the other subject observed the game. Following each treatment session, both the player and observer subjects were asked to deliver electric shock to a child (imaginary) who suppousedly performed badly on the game. Intensity of electric shock delivered by each subject was taken as a measure of aggression. The data were analyzed using the ANOVA appropriate for 3 (game type: aggressive video game, nonaggressive video game, nonaggressive paper-pencil game) X 2(type of participation: playing, observing) X 2(Sex: girl and boy) factorial group design. Tukey test were carried out to investigate the nature of the observed significant differences between group means. The results showed that subjects who played aggressive video game acted significantly more aggressive than subjects who observed the same game and subjects who played and observed the other. two types of game. No sex effect was observed. The results were discussed in the light of relevant literatüre.