Organik ve psikojenik empotanslıların kişisel ve sosyal uyumlarının bazı değişkenler yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 21149
  2. Yazar: YÜKSEL GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR KILIÇCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmada, Ankara Numune Hastanesi Üroloji ve Psikiyatri Kliniklerine Aralık 1989-Aralık 1991 tarihleri arasında empotans şikayeti ile başvuran, organik ve psikojenik ayırımı ilgili ekipçe yapılan 200 empotanslı hastanın uyumları, yaş' a, medeni duruma, eğitim ve ekonomik düzeye ve yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim yerlerine göre beş bağımsız değişkenin sınırları içinde incelenmiştir. Bağımlı değişken olan uyum düzeyi Hacettepe Kişilik Envanteri' nin ölçtüğü kişisel ve sosyal uyum boyutları ile ele alınmıştır. Organik ve psikojenik empotans gruplarına ait ortalamalar, denencelerin öngördüğü şekliyle birbiriyle karşılaştırılırken bağımsız örneklem grupları için kullanılan t testi uygulanmıştır. Grupların ortalamalar arası farklarının önem denetimleri için.05 lik bir hata payı esas alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenmiştir. 1. Farklı yaş gruplarında bulunan organik ve psikojenik empotanslılarm kişisel uyum düzeyleri, 20-30 yaşlar arasında birbirinden farklı değildir.Daha yaşlı gruplarda kişisel uyum organik gruplar lehine daha iyidir.Organik ve psikojenik grupların sosyal uyum düzeyleri ise 20-30 ve 31-40 yaş grupları için birbirinden farklı değilken daha yaşlı gruplarda bulunanlar için farklı çıkmazken, diğer yaş gruplarında bulunanlar için organik gruplar lehine yüksek bulunmuştur. Sosyal uyum düzeyleri ise 20-30 ve 31-40 yaş grupları için farklı değilken daha yaşlı gruplarda organikler lehine yüksek bulunmuştur. 2. Farklı medeni durumda bulunan organik ve psikojenik grupların kişisel uyum düzeyleri dul olan grupta bulunanlar için farklılık göstermezken, evli ve bekâr olanlar için organik gruplar lehine yüksek bulunmuştur. Sosyal uyum düzeyleri ise, her ü-ç grupta da organik gruplar lehine yüksek bulunmuştur. 3. Farklı eğitim düzeylerinde bulunan organik gruplar, kişisel ve sosyal uyum düzeyleri, bulunan psikojenik gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. 4. Farklı ekonomik düzeylerde bulunan organik grupların kişisel ve sosyal uyum düzeyleri, aynı ekonomik düzeylerde bulunan psikojenik gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. 5. Yaşamlarının çoğunu farklı yerleşim yerlerinde geçiren organik grupların kişisel ve sosyal uyum düzeyleri, psikojenik gruplara göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on 200 patients who requested help at the clinics of Urology and Psychiatry because they had impotence problems between the dates of December 1989 and December 1991. These patients were divided into two groups of psychogenic and organic by a professional team on the field and their personal and social adjustment levels were studied in terms of five independent variables which are age, marital status, education, economic level (status) and the place type of the community where they had spent most of their lives. The data for the personal and social adjustment levels of the patients were obtained. Through Hacettepe Personality Inventory. The mean values of the impotence groups were compared to each other by using the“t”test which is generally used in independent sample groups.The level of significance of mean differences was taken as.05. The results obtained f rom the research can be summarized as follows: 1. No significant difference was found between the personal adjusment levels of the organic groups and iiipsychogenic groups who belong to different age groups betveen the ages 20-30. in older groups, however, personal adjustment levels of organic groups were found to be higher. Between the age groups of 20-30 and 31-40 no significant difference was found between the social adjustment levels of the two above-mentioned groups. Yet in older groups, social adjustment levels of the organic groups were found to be higher. 2.No significant difference was found between personal adjustment levels of organic groups and psychogenic groups who are divorced personal adjustment levels of organic groups, who are either married ör single, however were found to be higher. Social adjustment levels of organic groups were found to be higher in three groups. 3.Personal and social adjustment levels of organic groups who have different education levels were found to be higher than those of psychogenic groups who have the same education levels. 4.Personal and social adjustment levels of organic groups who have different economic levels (status) were found to be higher than those of paychogenic groups. 5.Personal and social adjustments levels of organic groups who had spent most of their lives in different places were found to be higher than those of psychogenic groups.