Türkiye'de sanat (resim) eğitimcisi yetiştirme sürecinde sanat eleştirisi dersine ilişkin öğrenci tutumları - öğretim etkinlikleri ve sanat etkinliklerini izleme edimi ilişkileri
The relations of student attitudes - teaching activities and acquisition of observing art events about the art criticism course in the process of educating an art teacher in Turkey
- Tez No: 211483
- Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Sanat elestirisi, sanat egitimi içinde özel bir alandır. Disiplinler arası iliskisi, kuramsal derinligi ve güncel pratikleri ile çok boyutluluk gösterir. Bu yüzden, dogru ve etkin ögretimi oldukça zordur. Ögrenenin kontrol dısı duyussal ve bilissel özelliklerini bir tarafa bırakırsak, belli ölçüde ögretim süreçlerine müdahale etmek ve gelistirmek olası görünmektedir. Sanat elestirisi ögretimiyle ilgili mevcut durum tam olarak bilinemedigi için, tarama (survey) yoluyla veri toplama yöntemi tercih edilmistir. Arastırmada, egitim fakülteleri, Resim-s Egitimi Anabilim Dalları'nda okutulmakta olan Sanat Elestirisi Dersi merkeze alınarak, (a) dersin ögretim etkinlikleri, (b) derse iliskin ögrenci tutumları ve (c) ögrencilerin (genellikle okul dısında) sanat etkinliklerini izleme edimleri, arasındaki iliskilerin çözümlenmesi ve degerlendirilmesi hedeflenmistir. Veri toplama araçları olarak, (A) Kisisel Bilgi Formu, (B) Sanat Elestirisi Dersi Ögrenci Tutum Ölçegi, (C) Sanat Elestirisi Dersi Ögretim Etkinlikleri Ölçegi, (D) Sanat Etkinliklerini zleme Edimi Formu arastırmacı tarafından gelistirilmis ve ayrıca konuyla ilgili (E) Açık Ögrenci Görüsleri yazılı olarak istenmistir. Ögrenci Tutum Ölçeginin Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı: .91, KMO (Kaiser-Meyer- Olkin) Degeri : .907'dir. Barlett Testi sonucuna (882.206) göre ise verilerin çok degiskenli normal bir dagılımdan geldigi anlasılmaktadır. Bu durumda, geçerli, güvenilir, homojen ve tek boyutlu bir tutum ölçegi elde edilmistir. Sanat Elestirisi Ögretim Etkinlikleri Ölçegi'nin Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı, ölçek gelistirme esnasında, .765 bulunmustur. Örnekleme uygulandıgında ise .828'e ulastıgı görülmüstür. 2 Tarama yoluyla 14 farklı üniversiteden, evrenin yarısına (% 49) karsılık gelen, 657 ögrenciden yanıt alınabilmistir. Grup örnekleme olarak bakıldıgında, bu oran REABD bulunan üniversitelerin % 58'ine ulasmaktadır. Örneklem dagılımı Türkiye'nin en batısından en dogusuna dogru oldukça homojendir. Verilerin çözümlenmesinde asagıdaki istatistiksel ve nitel teknikler kullanılmıstır: - Ortalama ( X ) - Standart Sapma (SS) - T testi - Varyans Analizi - Korelasyon testi - Scheffee Testi - Frekans ve Yüzde Dagılımı - Betimsel ve çerik Analizi (nitel) Buna göre, elde edilen çok sayıda bulgu ve sonuçları özetleyecek olursak; Derste, görsel materyal kullanımının yaygın oldugu, genelde arastırma ödevleri verildigi fakat süreç dosyası tutulmadıgı, grup çalısması yapılmadıgı, süreli yayınlardan yararlanma oranının düsük oldugu tespit edilmistir. Ders kapsamında Elestiri metinleri incelenmedigi ve yakın çevredeki güncel sergilere ilgi gösterilmedigi, tiyatro, sinema, müzik gibi farklı sanat türlerine yer verilmedigi, konu olarak Klasik Dönem Batı Sanatı ile yakın geçmisteki Çagdas Türk Sanatı örneklerine sıklıkla yer verildigi görülmüstür. Fakülte ya da bölüm kütüphanesinde sanatla ilgili süreli yayınların bulunması, sehirde sanat müzesinin olması ve nispeten daha genç ögretim elemanlarının derse giriyor olmaları, ders etkinliklerini ve ögrenci tutumlarını olumlu etkilemektedir. Yine, ögrenci tutumlarında olumlu yönde anlamlı farklılık yaratan çok sayıda degiskenden; ögretim elemanlarının akademik yazılarını ve kavramsal sanat örneklerini incelemek, süreli yayınlardan yararlanmak, elestiri metinleri incelemek, sehirde açılan sergilere gitmek öne çıkanlar arasındadır. 3 Ögrencilerin bireysel olarak süreli yayın (dergi) takip etme oranı, TV'de sanat programı izleme oranından düsüktür. Üniversitelere göre süreli yayın takip etme oranları arasındaki farklılıkların kentsel gelismislik düzeyi ile iliskili olmadıgı da görülmüstür. Sanat elestirisi dersi için genellikle internetin kullanılmadıgı, sinemaya gitme sıklıklarının, sergi gezme sıklıgından yüksek oldugu, sahne sanatlarını izleme sıklıgının ise oldukça düsük oldugu elde edilen bulgular arasındadır. Sanat dergilerini ve elestirmenlerin yazılarını düzenli takip eden, son bir yıl içinde elestiri-deneme- inceleme türü yazılar içeren sanat kitaplarını okuyan, TV'de kültür-sanat agırlıklı programları izleyen ögrencilerin Sanat Elestirisi Dersi'ne iliskin tutum puanları anlamlı düzeyde yüksektir. Ögrencilerin sanat elestirisi dersine karsı tutumlarının genelde olumlu olmasına ragmen, belli bir kesimin ögretim elemanı eksenli, olumsuz görüsleri bulunmaktır. Bulus yoluyla ögrenmenin gerçeklesmedigi, elestiri ve tartısmanın yapılmadıgı ve ögretim etkinliklerinin genelde verimsiz oldugu yönünde açık görüs bildirenler olmustur. Ögretim elemanı ve ögretimi destekleyen çevresel kosullara baglı olarak, üniversiteler arasında farklılıklar olmakla birlikte, genel olarak, Sanat Elestirisi Dersi ögretim süreçlerinin etkili ve verimli degerlendirildigini söylemek zordur. (a) Görsel yapıtları inceleme, (b) elestiri metinlerini çözümleme ve (c) elestiri yapma deneyiminden olusan temel etkinliklerden, metin incelemesi ve yazılı-sözel elestiri uygulamaları yapma, genelde ihmal edilmektedir. Sanat (Resim) ögretmeninin görsel algısı ve sezgileri gelismis olmalı, sanat yapıtlarındaki açık ve örtük anlamları okuyabilmeli, daha önemlisi bunları ifade ederken, bir aktarımcı olmaktan öte, öznel yargılarda bulunabilmelidir. Ayrıca, elestiri konusunda ögretim becerilerinin gelismis olması beklenir. Sanat Elestirisi Dersi'nin yapılandırılması ve süreç içinde degisimlere açık hale getirilmesi bunlara olanak saglayabilir. Arastırmanın sonunda, sanat elestirisi ögretimine dönük program gelistirme çalısmasını destekleyecek 24 adet öneride bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Art criticism is a special branch in the field of art education. It shows multidimensionality with its interdisciplinary relation, conceptual deepness and current practices. That?s why its direct and effective teaching is quite difficult. If we leave aside the students uncontrolled intuitional and cognitive qualities, to a certain extent it looks possible to intervene the educational process and improve it. Because the present situation about the education of art criticism is not known entirely, method of data collecting via survey has been prefered. In the research by focusing on the Art Criticism Course which has been instructed in the faculties of education and departments of art it was aimed to analyse and evaluate the relations among (a) teaching activities of the course, (b) the attitudes of the students towards the course and (c) the students? acquisition of observing the artistic activities. As means of collecting data (A) Personal Identification Form, (B) Student Attitude Scale of the Art Criticism Course, (C) The Act of Teaching Scale of the Art Criticism Course, (D) The Acquisition of observing Artistic Activities Form were improved and (E) Frank Student Opinions were required in writing about the subject matter. Cronbach Alpha Reliability Coefficient of Student Attitude Scale is: .91, Value of KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) is: .907. According to the result (882.206) of the Barlett Test, it is understood that datum comes from a very variable, normal distribution. In this case, a valid, reliable, homogeneous and one-dimension attitude scale was obtained. During the development of the scale, Cronbach Alpha Reliability coefficient of The Act of Teaching Scale of the Art Criticism was found .765. When the sampling was implemented, it was seen that it reached .828. 2 Responses from 657 students within 14 different universities were able to be taken via survey, which corresponds to the half (49%) of the universe. In terms of group sampling this proportion reaches 58% of the universities which has an art(painting) education department. Sampling distribution is quite homogeneous from the far west to the far east of Turkey. While analyzing the data the following statistical and qualitative techniques were used: - Arithmethic Mean ( X ) - Standard Deviation (Sd) - T test - Analysis of Variance - Correlation Test - Scheffee Test - Frequency - Qualitative data Analysis According to these, If we summarize the findings and the results obtained; It was determined that during the course visual material was broadly used, generally research homework was given but process files were not kept, the rate of making use of periodical publications was low. During the course written critics weren?t analyzed and the local exhibitions were not shown interest, different kinds of art such as theatre, cinema and music were not included; as the subject, samples of Classical Period of European Art and Modern Period of Turkish Art were often mentioned. The presence of periodical publications about art in the faculty?s or department?s library, having an art museum in the city and comperatively younger instructors who lecture affect the activities of lecture and student attitudes. In addition, the factors which came to the fore from a lot of factors which make significant difference in a positive way in the student attitudes are; analyzing own 3 lecturers? academic studies, critics, conceptual pieces of art, making use of periodical publications, and going to the exhibitions held in the city. Students? individual rate of following a periodical publication (journal) is lower than the rate of watching a programme about art on TV. It was seen that according to universities the differences among the rates of following periodical publications are not related to the level of urban sophistication. According to the findings obtained, internet isn?t usually used for the Art Criticism Course, the frequency of going to the cinema is higher than the frequency of seeing an exhibition, and the frequency of watching performance arts is rather low. The students who follow art journals and articles of the critics, who read books including criticism - essay ? study in the last one year, and who watch programmes largely about art and culture on TV have significantly high attitude grades concerning the Art Criticism Course. In spite of the attitudes of students towards the art criticism course are generally positive, a definite number of students have negative opinions including the instructor. Some students expressed thier opinions frankly in some aspects, that is; learning is not via discovering, criticism and discussion is not made and teaching activities are generally inefficient. However there are differences among universities depending on enviromental conditions which support learning and the instructor, generally it is difficult to say that teaching processes of Art Criticism Course are utilized effectively and efficiently. Carrying out critic analysis and written - verbal criticism in basic activities consisting of (a) examining visual work of arts, (b) analyzing critics and (c) experience of criticizing has been generally neglected. The visual perception and intuition of an art (painting) teacher should be improved, he / she should be able to read both uncovered and implied meanings; and more important thing is that while he / she is expressing these, he / she should be able to have subjective judgements more than being a transferor. Besides, he / she is expected to have improved teaching skills about criticism. These can be possible 4 when Art Criticism Course is structured and become open to the changes in teaching process. At the end of the research, twenty-four suggestions which will support the study of development about art criticism teaching were made