Edip Cansever şiirinde dil ve anlatım
Language and expression in Edip Cansevers poem
- Tez No: 211501
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZELİHA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
kinci Yeni siirinin öncü isimlerinden olan Edip Cansever, ?kapalı, zor anlasılan, bireyci, topluma sırtını dönmüs, soyut? özellikleri olan siirler yazdıgı yönünde elestirilmistir. Diyalog, monolog gibi tiyatro tekniklerini siirinde kullanması, siir dilini düzyazıya yaklastırması, düsüncenin siirini olusturmaya çalısması, ?çok gözlü?, ?çok sesli? siiri savunması gibi özellikleriyle de Türk siirinin gelisim sürecini etkiledigi belirtilmektedir. ?Çok gözlü, çok sesli siir? olusturma çabası ?nesnel baglılasık? ve siirde ?dekor yaratma gibi özellikleriyle kinci Yeni dısında bir sair olarak degerlendirilmistir. Sairin dil ve anlatım özelliklerinin belirlenmesiyle farklı yorumların bulundugu bu konuda bir sonuca varılabilecektir. Daha önce Edip Cansever siirinde, anlatım teknigindeki yenilikler ve temalar ele alınmıs fakat siiri üzerine ayrıntılı bir dil incelemesi yapılmamıstır. Edip Cansever siirinin dil ve anlatım özelliklerinin belirlenmesi sairin gerçeklestirmek istedigi yenilikleri, ulasmak istedigi siiri ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bu çalısmada, Edip Cansever siirinde edebî sanatlar, yinelemeler, sapmalar, konusma dili unsurları incelenmistir. Sairin dil ve anlatım özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Edip Cansever, who is among the leaders of Second New Poem, was criticized in aspect of being ?closed, hard to be understood, individualist, abstract and closed to society? in his poems. It is also stated his effect on progress of Turkish poem with the aspects of using technics such as dialogue, monolgue, theatre; making poem language closer to prose; trying to form poem of idea and defending ?multiple sound?? and ?multiple sight?. With these characteristics he is also inroduced as a represantative of modern poem. He was also thought as the poet except Second New with the characteristics of his struggle for forming ?multiple sight, multiple sound poem?, ?objective continuation? and ?creating scenery? in poem. By defining poet?s language and narration characteristics it will be able to come to an end in this subject including different comments. Previously in Edip Cansever?s poem, it was examined the innovations and themes in narration technics but it was not examined his language in details. Defining language and narration characteristics of Edip Cansever?s poem will help the poet to realize innovations and to display the poem that he wanted to reach. In this work it has been examined literary arts, repetitions, turnings and the elements in speaking language. Characteristics of language and narration will be tried to be fixed.