Gazete haberlerinde kadına yönelik şiddet:Posta ve takvim gazetelerinde kadına yönelik şiddet haberleri üzerine bir araştırma
Violence against women in newspaper reports:A study on reports of violence agains women in posta and takvim newspapers
- Tez No: 211500
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJDET ATABEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın temelinde, demokratik toplumların önemli bir sorunu olan kadına yönelik şiddet olgusunun Türk yazılı basınına nasıl ele alındığı, seçilen gazetelerde yer alan haberlerde kadına yönelik şiddet içeriğinin kapsamı ve biçiminin ne olduğu incelenmektedir. Bu bağlamda çalışmada şiddet ve kadına yönelik şiddet, medyada ve yazılı basında kadına yönelik şiddet konuları ile Türk basının günümüzdeki görünümü ele alınmaktadır. İletişim sisteminin, giderek yaygınlaşması ve gelişmesi aynı zamanda izleyicilerin de her geçen gün daha fazla şiddet görüntüsü ve haberine maruz kalınmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yazılı basında yer alan şiddet içeriğinin belirlenmesi önemlidir. Kadına yönelik şiddet içeriği medyada önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmada Posta ve Takvim gazetelerinde 1995-2006 yılları arasında yer alan kadına yönelik şiddet haberleri incelenmiştir. Kadına yönelik şiddet haberlerinde kadınların ne tür şiddet olaylarına maruz kaldıkları ve bu haberlerin nasıl verildiğinin ortaya çıkarılmasını amaçlayan çalışmada, Posta ve Takvim gazetelerinde yayınlanan haberlerin biçimsel sayısal özellikleri, haberlerin daha çok hangi sayfalarda yer aldığı, kullanılan görsel malzemenin biçim, içerik ve sayısal özellikleri, haberlerde hangi tür şiddet olaylarının yer aldığı, kadınlara uygulanan şiddetin hangi nedenlere dayandırıldığı, kadınlara şiddet uygulanırken daha çok hangi araçların kullanıldığı, kadınlara şiddetin daha çok nerelerde ve ne zaman uygulandığı, şiddete maruz kalan kadınların ve şiddeti uygulayan aktörlerin demografik özellikleri ortaya konmaktadır. Elde edilen veriler söz konusu gazetelerde yer alan haberlerin kadına yönelik şiddet içeriğinin sansasyonel, niteliğinin bireysel, fiziksel ve cinsel olduğunu göstermektedir. Gazeteler genel olarak Türkiye'de kadına yönelik olarak uygulanan şiddetin fiziksel ve cinsel olanlarına daha çok ilgi duymakta ve sayfalarında daha çok yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
On the basis of this study it is examined that how Turkish Press is handled the phenomenon of violence against women, which is one of the important problem of democratic societies. In addition, coverage and scope of the phenomenon related reports of the selected newspapers were also examined. Within this context violence, violence against women and violence issues are discussed both in Tukish media and press. Gradual improvement and expansion in communication system causes viewers to expose more violence scenes and news. For this reason, it is essential to determine the content of violence in the press. Content of violence against women holds an important part in the press. In this study the news concerning violence against women has been studied in Posta and Takvim newspapers between the years 1995 and 2006. In the study aiming to find out what type of violent events, women are exposed and how it is covered in the press. It is also pointed out the analysis of qualitative features of the news published in Posta and Takvim. Beside this the format of visual elements, content and qualitative features, the type of violent event covered, the reason of violence against women, the violence instruments used in which places and at what times violent act are committed, the demographic features of women exposed to violence and violence doers. The accumulated data indicates that the content of violence against women is sensational, individual, physical, and sexual. Generally, the newspapers in Turkey take more interest with physical and sexual violence news and they take up more space in the papers.