Geçmişten günümüze Türkiye Almanya ilişkileri
Turkey Germany relations from past to today
- Tez No: 191699
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: Geçmişten Günümüze Türkiye - Almanya İlişkileriYAZAR ADI : Sami TULGARAlmanya büyük ekonomisi ve aktif siyaseti ile, dünyanın en güçlü ülkelerindenbirisi, Avrupa Birliği'nin ise lideridir. Tarihi boyunca dünyanın geleceğine yön verenbaş aktörlerden birisi olmayı başarmıştır. Almanya, girdiği iki dünya savaşında dacoğrafyaları ve dengeleri alt üst etmiştir. I. Dünya Savaşı'nda ise, Almanya'nın enbüyük müttefiki Osmanlı İmparatorluğu'dur.I. Dünya Savaşı'ndan sonra ortak kaderi paylaşan Almanya ve Türkiye'ninilişkileri köklü bir geçmişe sahiptir. Bugün de iki ülke arasında ki ilişkiler en üstseviyededir. Örneğin, dünyada hiçbir ülkede Almanya'da olduğundan çok AnadoluTürk'ü yoktur. Bunun yanında, Almanya Türkiye'nin en büyük ticari ortağıdurumundadır. Mevcut askeri ilişkiler açısından ise Almanya, Türkiye'nin ikincisilah ve teknoloji ithalatçısıdır.Tüm bunların dışında Almanya'nın Türk coğrafyasından, tarihi ?ŞarkMeselesi?ne kadar uzanan, beklentileri bulunmaktadır. Günümüzde ise Almanyahakkında ileri sürülen iddiaların başlıcaları; Almanya'nın Türkiye'de faaliyetgösteren terör örgütlerine destek verdiği, Alman Vakıfları aracılığı ile yasa dışıfaaliyetler gerçekleştirdiği, Almanya'da yaşayan Türk'lere karşı sistemli bir şekildeasimilasyon ve ırkçı politikalar uyguladığıdır.Bu çalışmada; öncelikle Almanya incelenmiş ve bu devlet ile olan ilişkilerimiztarihi perspektif ile açıklanmış, daha sonra problem sahaları ile üretilmesi gerekenpolitikalar, mevcut dış müdahaleler ile büyük çıkar hesapları çerçevesindegeliştirilmesi gereken stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTHESIS TITLE: Turkey Germany Relations From Past to TodayAUTHOR: Sami TULGARGermany is one of the most powerful countries on the world and the leader ofthe European Union by its great economy and active policy. All of his historyGermany, had been sucsessful to become one of the main actors that give a directionto the worlds future. At the two world war that entered, Germany was upset thegeographies and the balances. Although at the I. World War, Germany?s biggest allywas the Ottoman Empire.The relations between Germany and Turkey, that shared the same fate after theI. World War, have got a so rooted history. Today the relations between two countryare at the superlative level. For example; at the world there is not a country that haveAnatolian Turkish as Germany have. Beside this, Germany is the biggest commercialpartner of Turkey. For about present military relations, Germany is the secondweapon and tecnology importer of Turkey.Exempt off all these, Germany have some wishes from Turkish geography thatgoes to historical ?East Problem?. Also today the main for Germany are; Germany?ssupport of the terror organizations that have activities in Turkey, by using theGerman Pious Foundations to do some illegal activities, to do systematiclyasimilation and racist policies for the Turkish people that live in Germany.In this study; firstfully Germany is investigated and our relations between thiscountry is explained by historical perspective, after that the present problem areasand the policies which should be applied together with the outer interferences and thebig profit plans and so the strategies which should be developed are tried todetermine.