Resim sanatında dekoratif eğilimler
Decorative tendencies in the art of painting
- Tez No: 211506
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu arastırmada resim sanatında dekoratif anlatım egilimleri, bu egilimlerin tarihsel süreçleri ve gelisimleri incelenmistir. Birinci bölümde, temel olarak dekoratif kavramı ele alınmıstır. Dekoratifin yanı sıra, süsleme ve bezeme gibi kavramların da üzerinde durulmustur. Dekoratif kavramının sanat tarihi içindeki yeri ile zanaat ve sanat kavramlarının olusum ve gelisim süreçleri irdelenmistir. kinci bölümde ise, dekoratif anlatımların sıklıkla rastlandıgı inanç sistemlerinin etkisinde olan tarihsel dönemler ele alınmıstır. Mısır sanatından baslamak üzere Rönesans'a kadar Avrupa sanat tarihinin dekoratif yorumları arastırılmıstır. Bununla birlikte slam sanatının da dekoratif anlatımları göz önünde bulundurularak, dekoratif egilimleri incelenmistir. Üçüncü bölüm irdelenirken, Avrupa sanatı dısında, dünyadan, degisik kıtalardan genel olarak sanat tarihini etkileyen uygarlıkların, yerel sanat anlayısları ele alınmıstır. Bu yerel sanatların, dünya sanat tarihine dekoratif katkıları islenmistir. Dördüncü bölümde, Modern zamanların basladıgı XX. yüzyılın ilk yıllarındaki dekoratif egilimler irdelenmistir. Dekoratif egilimlerin tekrar dikkate alındıgı ve zanaat anlayısının yeniden gündeme geldigi dönemler, içerdikleri akım, anlayıs ve hareketlerle birlikte incelenmistir. Besinci bölümde, bireysel olarak ressamların dekoratif egilimleri ve bu egilimlerle yaptıkları resimler irdelenmistir. Altıncı bölümde ise, günümüz dekoratif anlayısını gösteren hareketler ele alınmıs, dekoratifin Avant-Garde yorumları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, decorative description tendencies, historical processes and progresses of these tendencies are studied. In the first chapter, chiefly, the concept ?decorative? is taken up. In addition to decorative, ornamentation and decoration concepts are also considered. Not only the importance of decorative in the history of art, but also the creation and development progresses of art and craft are examined. In the second chapter, historical periods -affected by religious systems- in which decorative descriptions are frequently seen, are studied. Decorative interpretations of history of European art within a period starting from the art of Egypt until Renaissance are researched. Moreover, decorative tendencies, under the consideration of decorative descriptions of Islamic art, are studied. In the third chapter, beyond European art, mainly local artistic perspectives of civilizations of different continents which affected the history of art are taken up. Decorative contributions of those local arts to the history of world art are treated. In the fourth chapter, decorative tendencies in the very first years of XXth century when the Modern times commenced, are studied. The periods when the decorative tendencies are taken into consideration once more and understanding of craft is come into question, are examined with trends, which are included in those periods, and understandings and movements. In the fifth chapter, decorative tendencies of painters and their paintings which were done with these tendencies are studied individually. In the sixth chapter, movements which show current understanding of decorative are taken up and the Avant-Garde interpretations of decorative are studied.