Sosyal ağ özellikleri bakış açısıyla sosyal sermaye ve bilgi yaratma ilişkisi: Akademisyenler üzerinde bir uygulama
The relationship between social capital and knowledge creation with the perspective of social network features: A field survey on academics
- Tez No: 211512
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Sosyal sermaye, örgütlerin rekabet etmeleri ve yeni üretim sistemlerine uyum sağlamaları için en temel ihtiyaç olan bilgi yaratma ve yenilik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yapısal, ilişkisel ve bilişsel sosyal sermaye boyutları, içerdiği kaynaklar sayesinde bilgiye ulaşmak, ulaşılan bilgiyi paylaşmak ve mevcut bilgilerle birleştirerek, yeni bilgiler yaratmak gibi temel bilgi yaratma faaliyetlerine güçlü bir zemin hazırlamaktadır. bu çalışmanın amacı sosyal sermaye ve bilgi yaratma arasındaki ilişkiyi sosyal ağ kuramlarıyla analiz etmektir. sosyal sermayenin yapısal boyutunda yer alan sosyal ağ özellikleriyle ve sosyal sermayenin ilişkisel boyutunda yer alan bireyler arası güven boyutlarının makale sayısı üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Fen bilimlerinde farklı üniversitelerden kişilerle kurulan ilişkilerin, bir başka ifadeyle üniversite heterojenliğinin ve bağın gücünün bilgi yaratmayı olumlu etkilediği; fakat aynı etkinin sosyal bilimlerde sadece üniversite heterojenliğinde ortaya çıktığı görülmüştür. Fen bilimlerinde yetkinlik temelli güven; sosyal bilimlerde ise yardımseverlik güven bilgi yaratmayı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sonuçlara göre sosyal sermaye ve bilgi yaratma arasındaki ilişkinin çalışma alanının özelliklerine göre değiştiği gözlenmiştir. Ortak çalışma kültürünün yaygınlaşması ve sosyal etkileşimin bilgi yaratma faaliyetleriyle birleştirilmesi, sosyal sermayenin bilgi yaratma üzerindeki olumlu etkilerini daha da güçlendirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Social capital has a positive effect on knowledge creation and innovation, which are the most basic needs of competing and adapting to the new production systems of organizations. Through the sources, embedded in social capital dimensions, structural, relational and cognitive dimensions provide a forcible background to the basic knowledge creation activities such as accessed knowledge and combining it with the existing knowledge. The aim of this study is to analyze the relationship between social capital and knowledge creation through the social network theories. The relationship between social network features, embedded in structural social capital dimension, also trust among individuals, embedded in relational social capital dimension and knowledge creation have been investigated. In this context, the effects of social network features and trust dimensions on the article number of academics in sciences and social sciences have been evaluated. It has been found that in the sciences, the relationships from the other universities, in other words, university heterogeneity and tie strength have a positive effect on knowledge creation. However, in social sciences, only university heterogeneity has made a positive effect. Competence trust in sciences and benevolence trust in social sciences have made a negative effect on knowledge creation. According to these results, the relationship between social capital and knowledge creation is changing in respect of the features of different disciplines. Spreading collective working culture and combining of knowledge creation activities with social interaction could increase the positive effects of social capital on knowledge creation.