Hava kargo pazarının lojistik açıdan değerlendirilmesi ve Türkiye için durum analizi
The evaluation of air freight and cargo market from a logistical view: the analysis of the situation for Turkey
  1. Tez No: 211513
  2. Yazar: DEVRİM GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Günümüzde tüm işletmeler, yoğun rekabet koşullarının yaşandığı ve işletmelerin çeşitli yöntemlerle birbirinden farklılaşmaya çalıştığı yeni pazar dinamiklerini içeren ekonomik bir anlayışı yaşamaktadır. Teknolojik değişimin hızlanması, tüm dünyada bir paradigma değişimine neden olmaktadır. Yeni pazarlama paradigması, küresel rekabette ayakta kalabilmek için daha esnek olabilmeyi, yeni teknolojiler kullanabilme becerisini, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını tam zamanında karşılayabilmeyi gerektirmektedir. Hava kargo pazarı, küresel ekonomi içinde önemli ve temel bir rol oynamaktadır. Küreselleşme süreciyle birlikte, hava kargo pazarının da gelişimini sürdüreceği ve gelecekte yolcu taşımacılığı pazarından çok daha fazla büyüyeceği öngörülmektedir.Günümüzde dünyada benzer ürün ve hizmet üretme esnekliği artmıştır. Bunun sonucunda da rekabette ?hava kargo ve lojistik hizmet sunabilme olanakları? çok daha belirleyici olmaktadır. Dünya ticaretindeki dönüşüm ve yeni oluşumların etkisi, yoğun olarak hava kargo ve lojistik sektörleri üzerinde görülmektedir. Ürün ve hizmetlerin hedef pazarlara rakiplerden bir adım önde olarak daha hızlı ve daha ekonomik biçimde ulaştırılması, uluslararası hava kargo ve lojistik faaliyetlerinin de özünü oluşturmaktadır. Hava taşımacılığında lojistik, zaman darlığı ve kullanılan malzemelerin niteliği yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today all companies and businesses have a new economic approach view that includes new market dynamics which distinguishes from one another in methods and in intensive competition circumstances. The speed of technologic change results a paradigm change in whole business world. The new marketing paradigm necessitates elasticity, the ability to use new technologies and capability to meet the needs of customers in order to complete in the global competition. The air freight and cargo market plays a fundamental role in within the global economy. It has been predicted that air freight and cargo market will continue to grow and even surpass air passenger transport market in growth. In today?s world, production of goods and services has a great flexibility. As a result, ?air cargo and freight transport facilities? is more decisive than ever in competitive markets. The effect of the transition and reformations on world trade is extensively seen in air freight and cargo sectors. The delivery of goods and services to markets and customers before the rival companies and products do so point out the importance of air cargo and freight transport. Logistics is important in air transportation in terms of time limits and the quality of the used materials.